Šéf kontrolního úřadu u Tachecí mluvil o odměnách a vyčítal Kalouskovi

27.03.2013 7:51 | Zprávy

Nový šéf Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala bývá podezírán z toho, že coby bývalý poslanec za ČSSD, která jej do funkce také nominovala, bude této straně "nadržovat". Kala to ale rázně odmítá a ujišťuje, že zůstane nadstranický. Politici z něj prý nic nedostanou. Tečka.

Šéf kontrolního úřadu u Tachecí mluvil o odměnách a vyčítal Kalouskovi
Foto: hns
Popisek: Kontrolní protokol NKÚ, ilustrační foto.

Novinářka Barbora Tachecí, která s Miloslavem Kalou vedla rozhovor pro MF Dnes, narazila na fakt, že ústavní činitelé, kteří jsou do funkcí vybíráni na bázi rozhodnutí politiků a politických stran, mohou mít problém necítit se vůči těmto politikům zavázaní. "Ze mě nic nedostanou. Tečka," odmítl tuto spekulaci rázně Kala.

Sám je prý ochoten se svým "ze mne nic nedostanou" zajít tak daleko, až by mu hrozila ztráta funkce. "Hm. Víte, kdybych měl na něčem osobní zájem, mohl bych to v kolegiu uplatňovat a přesvědčovat, ale kdybych to dělal, mí kolegové si toho nepochybně všimnou - té změny atmosféry v úřadě. Dnes mají rozvázané ruce, a kdybych jim je začal svazovat - nedovedu si to představit," tvrdí šéf NKÚ.

Nechceme přispívat k deziluzi

Jedním z témat rozhovoru byla také současná deziluze veřejnosti z politiky. Kala uvedl, že by byl velmi nerad, kdyby úřad k takové deziluzi přispíval. "Taky o politicích vím své: Třeba už loni v červenci jsem navrhl pana Radima Bureše za člena kolegia. Marně. A dneska jeho jméno pan Kalousek vytáhne z té zásobárny, kam jsem ho vložil já, vezme a navrhne ho jako viceprezidenta. Nic proti tomu nenamítám, jen se musím zeptat, proč ta strana, která se dnes za pana Bureše staví, ho před půl rokem nevolila?" diví se Kala.

Členové kolegia mohou na svém místě zůstat až do 65 let, mají přitom plat okolo 80 tisíc měsíčně. Jsou tedy vlastně doživotně zajištění a nejsou ničím ohrožení, podobně jako třeba státní zástupci nebo soudci. Kala se ale nedomnívá, že by se tak někdo "vezl" v pohodlném životě bez toho, aby pořádně pracoval. "Pokud by dlouhodobě něco narušovali, je tam institut kárné komory," dodal ústavní činitel.

Ovocné stromky? Zařídíme

Redaktorka Barbora Tachecí rozhovor pro MF Dnes doplnila o své pocity z nového prezidenta úřadu. Působil na ni dojmem přesného, seriózního a naprosto vážného úředníka, což Kala také přímo potvrdil. "Těžko se mi štěbetá s někým, koho vidím poprvé v životě a ještě navíc se nesměje ani neusmívá," napsala Tachecí do sloupečku osobních pocitů, kterým doprovází každý svůj pravidelný středeční rozhovor v MfD.

Redaktorka údajně detekovala jedinou emoci nového šéfa NKÚ, když hovořil o své vášni - zahradě a pěstování ovocných stromů, které mu dodává jeho kamarád Rosťa. A Kala prý výrazně ožil až v momentě, když si sama povzdechla, že léta vybírá ovocné stromky a léta sleduje, jak jí umírají. "To se máte obrátit na mne! Když řeknu mému kamarádovi Rosťovi, řeknete mu, kde máte zahradu a co máte za představu, všechno vám může dodat," nabídl Kala svou pomoc.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

Jaký je váš názor na návrh zákona o pokutách za lživou a urážlivou kampaň?

Já třeba ten návrh dost dobře nechápu. Kdo by jako měl posuzovat případné lži v kampani? A jak se pozná, že jde o kampaň a ne třeba jen o (lživé) vyjádření politika mimo kampaň? Není ten návrh zákona dost gumový, jakože pokuta za lhaní bude hrozit jen v kampani? Navíc jestli někdo lže není to vlastn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…