Šéfredaktor MF DNES: Vážně jste si mysleli, že tenhle prezident bude spojovat?

11.05.2013 7:45 | Zprávy

Šéfredaktor deníku Mladá fronta Dnes Robert Čásenský se ve svém komentáři svým způsobem zastává prezidenta Miloše Zemana, kterého mnozí poslanci po jeho projevu na půdě sněmovny obviňují z toho, že rozděluje společnost. Podle Čásenského se ale po zavedení přímé volby nic jiného nedalo čekat.

Šéfredaktor MF DNES: Vážně jste si mysleli, že tenhle prezident bude spojovat?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman odemkl Korunní komoru, odkud spolu s dalšími držiteli klíčů vyzvedl české korunovační klenoty.Poté byly přeneseny k vystavení do Vladislavského sálu

Ačkoli Čásenský sám píše, že je načase se Miloše Zemana zastat, na úvod svého komentáře si neodpustí šťouchanec, když píše o "viróze, která mu podlomila nohy při vystavování korunovačních klenotů". Podle šéfredaktora MF Dnes tento typ specifické virózy občas postihne značnou část prezidentových spoluobčanů, jen většinou o něco později večer, podotýká se značnou ironií.

Opravdové zastání si ale prý Zeman zaslouží po kritických reakcích poslanců na jeho projev ve Sněmovně. Poslanci totiž prý nekritizovali jeho konkrétní myšlenky, ale shodli se místo věcné polemiky na tom, že prezident by měl spojovat, ne rozdělovat.

Schválili přímou volbu, a teď kritizují

"Čím častěji tuto větu slýchám, tím víc mi nad ní zůstává rozum stát," píše Čásenský. Podle něj žádný novodobý prezident společnost nespojoval, možná s výjimkou Václava Havla ve specifickém období roku 1990. Co je ale ještě zarážející, že po prezidentu spojovateli volají ti poslanci, kteří schválili přímou volbu prezidenta veřejností. To podle novináře ale už z podstaty věci znamená, že se ve společnosti vytvoří tábory příznivců a odpůrců jednotlivých kandidátů.

Navíc se podle Čásenského dalo předpokládat, že stejně jako jiní političtí aktéři, bude prezident mluvit zejména ke svým voličům a až teprve ke všem ostatním. Nakonec už samotné očekávání vyzývaného "spojuj a nerozděl" od Miloše Zemana je prý na hranici naivity.

"Tenhle muž má celou politickou kariéru založenou na tom, že vyvolává rozruch a konflikty - od pozdního socialismu po dnešek. Co by tak asi měl začít užívat, aby náhle totálně popřel sama sebe? Navíc volby ukázaly, že útočný a konfliktní Zeman minimálně 2,7 milionu lidí vyhovuje, nebo alespoň nevolí, jinak by jej přece nezvolili," podotýká autor komentáře.

Na závěr upozorňuje, že osobně se mu Zemanův projev také nijak zvlášť nelíbil, přijdou mu sporné některé myšlenky, častokrát opakované poněkolikáté. "Za to všechno se dá Miloš Zeman podle mého soudu právem kritizovat. Ale vyčítat mu, že nespojuje společnost, mi připadá na hlavu postavená," uzavírá Robert Čásenský pro MF Dnes.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Rodina

To, že dítě pláče, když odchází náhradní maminka, myslíte, že je problém v nějakém pořadu? Není spíš v rodičích, kteří, jak je v pořadu často vidět, se o děti dostatečně nestarají? A než řešit zákaz pořadu, nebylo by spíš na místě se zabývat tím, že dost dětí žije v rodinách, které se jim dostatečně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…