Sestra Karla Schwarzenberga ho chce zbavit statusu dědice

30.06.2012 11:11 | Zprávy

Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) už přes deset let nemluví se svou sestrou, statkářkou Alžbětou Pezoldovou. Důvodem je závěť jejich otce, kterou podle Alžběty bratr Karel neplní. Měl by jako univerzální dědic rodu usilovat o navrácení zámků Hluboká, Český Krumlov a pražský Schwarzenberský palác. Ty jsou ale ve vlastnictví státu díky zákonu Lex Schwarzenberg z roku 1947. Alžběta se teď snaží bratra zbavit statusu dědice.

Sestra Karla Schwarzenberga ho chce zbavit statusu dědice
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Schwarzenberg

Dnešnímu ministrovi zahraničí se jako zástupci orlické větve Schwarzenbergů poddařilo zrestituovat zámky Orlík, Čimelice, Sedlec, Varařov a tisíce hektarů polí a lesů. Jeho sestře Alžbětě z hlubocké větve se ale nedaří uplatňovat nároky na zámky v Hluboké, v Českém Krumlově a na pražský Schwarzenberský palác.

Karel Schwarzenberg by si přišel na 75 procent majetku hlubocké větve

Všichni zástupci hlubocké větve považují za nespravedlivé, že doplatili na poválečné nevybíravé znárodňování, přestože nikdo z nich s nacisty nespolupracoval. Poslední majitel Hluboké Adolf Schwarzenberg dokonce podporoval Edvarda Beneše a zahraniční odboj.

Majetek hlubocké větve byl znárodněn před rokem 1948 a majetek orlické větve až po roce 1948. Zástupci obou větví rodu emigrovali. V roce 1960 v Rakousku adoptuje poslední žijící představitel hlubocké větve Jindřich Schwarzenberg svého synovce Karla z orlické větve, protože nemá mužkého potomka, ale jen dceru Alžbětu.

Karel Schwarzenberg se tak po smrti adoptivního otce stal majitelem 75 procent rozsáhlých maetků rodu v Rakousku, Německu a v Čechách. Musel si ale počkat až na pád komunismu. Alžběta získala zbylých 25 procent.

Usilovat o majetek zestátněný před rokem 1948 je čirá fantazie, míní kníže

Po roce 1989 se Schwarzenbergovi daří restituovat majekty orlické větve. O značný majetek hlubocké větve ale neusiluje, i když je to v rozporu se závětí. Podle něj je čirá fantazie usilovat o restituci majetku zestátněného před rokem 1948.

Alžběta Pezoldová tedy míní, že bratr Karel ztratil právní pozici jako dědic, protože jednal proti vůli zůstavitele – autora závěti. Pokusí se proto zbavit svého bratra statusu dědice u rakouských soudů. Pokud by Karel Schwarzenberg prohrál, přišel by v Rakousku o zámek Murau s přilehlými 18 tisíci hektary a o Schwarzenberský palác ve Vídni.

„Strýc Jindřich řekl, že by o to měla rodina a dědici usilovat 'pokud je to možné'. Věděl, že nemá cenu se bezpodmínečně rhat do marného boje, když to nemá smysl. Bohužel, podle českého právního řádu to možné není,“ tvrdí současný ministr zahraničí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…