Na jaře 1992 vládl na Slovensku kabinet premiéra Jána Čarnogurského. V červnu jej ale vystřídal Vladimír Mečiar.
"Každé zasedání vlády mělo v úvodu standardní průběh. Ještě než se začalo jednat o jednotlivých bodech programu, vystoupili pokaždé dva ministři: ministr vnitra se zprávou o bezpečnostním stavu země a ministr financí se zprávou o stavu státní pokladny," řekl deníku MF Dnes jednání na jaře 1992 Porubjak, který ve vládě reprezentoval stranu Veřejnost proti násilí (VPN).
Ministr vnitra spočítal, že by se Slovensko nemohlo ubránit proti českému náletu na Bratislavu
Ministrem vnitra byl Ladislav Pittner, který upozorňoval na problematickou dislokaci vojenského letectva. Prý byla zcela nevhodná, v Bratislavě totiž nebylo žádné. Zakazovala to mezinárodní smlouva o neutralitě Rakouska.
Slovensko mělo nejbližší vojenská letadla necelých 200 kilometrů od Bratislavy na letišti ve Sliači.
Podle Pittnera by tak české letectvo mohlo dolétnout a bombardovat Bratislavu rychleji než slovenské letectvo Brno. Prý to doložil i přesnou kalkulací v minutách.
Jako polovičního ogara z Valašska mě to zdvihlo z křesla
"Tak toto mě, polovičního ogara z Valašska, zdvihlo z vládního křesla! Vyskočil jsem a začal jsem na něj křičet, co to tu tárá, jaké nesmysly, jak něco takového může vůbec vypustit z úst," zavzpomínal Porubjak pro MfD.
Premiér Čarnogurský se snažil Porubjaka uklidnit a strategické vystoupení ministra vnitra pak rychle skončilo.
V červnu pak ve volbách zvítězilo Mečiarovo HZDS a na Silvestra 1992 se Československo poklidně rozpadlo po dohodě premiérů Klause a Mečiara.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vfe