Soudce Cepl: Lidi musí státu věřit. A to teď nemohou

03.07.2012 11:58 | Zprávy

Soudce Vojtěch Cepl, který řešil, zda v této zemi existuje „justiční mafie“, vystoupil na demonstraci, která protestovala proti odvolání ministra Pospíšila a současným poměrům v našem státě. Nyní v rozhovoru rozvádí své myšlenky. Podle něj je hlavní problém současnosti v tom, že lidé svému státu nevěří.

Soudce Cepl: Lidi musí státu věřit. A to teď nemohou
Foto: Ladislav Carda
Popisek: Na Náměstí Míru se sešlo na 500 demonstrujících, kteří nesouhlasí s odvoláním ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila

Minulý týden soudce Vojtěch Cepl vystoupil na demonstraci „Chceme nezávislou justici“ na Náměstí míru v Praze. Mimo jiné řekl: „Přišel jsem sem připomenout několik věcí, které všichni vědí, ale nikdo se jimi neřídí. Například to, že soudci by asi měli být proti korupci. Jestliže není možné veřejně vystupovat proti korupci, tak je to opravdu zvláštní situace.“

Nyní v rozhovoru pro Českou pozici vysvětluje, jak se dostal k řečnění na této demonstraci. „Nešel jsem tam původně s úmyslem promluvit. Vlastně jsem šel kolem docela náhodou. Vyzvali mě ale, abych něco řekl,“ popsal soudce Cepl.

Na demonstraci mimo jiné řekl, že funkce našeho státu je ohrožena proto, že mu lidé nevěří. „Lidé musí státu věřit, to je základní podmínka fungování státu. Musí věřit svým zastupitelů, svým soudcům, svým státním zástupcům,“ myslí si.

Nyní tomu tak však bohužel není. „Mám pocit, že naše generace nevzala tento stát za vlastní. Že jsme si stále ještě neuvědomili, že je to náš stát, za který máme zodpovědnost. Že pouhé nadávání na špatné poměry nám nepomůže,“ burcuje právník. Podle něj mezi lidmi stále přežívá rozdělení „my“ a „oni“, které se naučili jako mladí za komunismu. A to je zcela nekonstruktivní.

„Z hlediska standardní dělby moci je zcela normální, že se premiér rozhodne odvolat svého ministra. Je to jeho právo,“ říká Cepl. Co jej však překvapuje je fakt, že lidé vládě nevěří a proto začali tento standardní krok zpochybňovat.

Nechce ani přímo komentovat případnou spojitost se jmenováním Lenky Bradáčové. „Můj pocit je, že se zhoršuje důvěra v systém justice a že hrozí zásahy do dělby moci,“ říká pouze.


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…