Spořte na stáří v soukromých fondech, vábí dál Drábek. Lidem se nechce

12.11.2011 4:40 | Zprávy

Lidé prý nedůvěřují penzijní reformě, která prošla prvním čtením v Poslanecké sněmovně. Nedůvěra občanů se týká převádění prostředků do druhého pilíře penzijní reformy, kam mají přispívat občané i stát. Ukázal to průzkum společnosti Ipsos Tambor zveřejněný v České televizi. Možná příznačné ale je, že průzkum odhalil, že mnozí vůbec netuší třeba to, že pilíř už není povinný, jak byl původně konstruován.

Spořte na stáří v soukromých fondech, vábí dál Drábek. Lidem se nechce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek

"Tři čtvrtiny v rámci populace mají s druhým pilířem problém, což znamená, že nesouhlasí s přispíváním do soukromého fondu, nebo do jakéhokoliv soukromého elementu. Znovu se na tom zračí pasivita, nedostatek informací, protože lidé si neuvědomují, že to může být i dobrovolná věc," komentoval výsledky spoluautor průzkumu Jakub Malý.

Potřebujeme kuratelu státu?

Podle něj je navíc patrné, že „jakmile za něčím nestojí stát, je přijetí u veřejnosti nižší, protože lidé se obávají absencí garancí a podobně", dodává Malý. Nedůvěra k reformě, kterou minulý týden přijala Poslanecká sněmovna, roste spolu s věkem respondentů. V praxi jsou tak lidé do 24 let méně pesimističtí než lidé nad 35 let.

Ovšem méně pesimističtí znamená, že v 73 procentech očekávají s penzijním věkem zhoršení své životní úrovně. Lidé nad 35 let se takto vyjadřují celkem v 82 procentech. A kolik že lidí tedy nedůvěřuje zmíněnému druhému pilíři? Je to plných pětaosmdesát procent.

Ovšem na druhou stranu v září vyšel v Lidových novinách průzkum společnosti Millward Brown, podle kterého má reforma důchodů podporu dnešní generace třicátníků. Dvě třetiny z nich pak prý hodlají využít možnost spořit si v soukromých penzijních fondech. Z celé populace však každý druhý Čech nechá výši své penze na státu.

Když ne povinný, tak alespoň automatický vstup

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ondřej Vaněk

Ing. Petr Bendl byl položen dotaz

A co s tím dělá vaše vláda?!

Podle mě nezneužívá situace, kdy jsou nějaké potraviny více žádané jen Agrofert, jak tvrdíte (https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/ODS-Majitel-poslancu-ANO-si-zvysi-trzby-a-jeho-nohsledi-hazou-na-vladu-zdrazovani-772577), ale snad všichni prodejci. A můj dotaz je prostý, co jste...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…