„Elektronický podpis se prosazuje pomalu a s potížemi stejně jako transparentní veřejná správa prostřednictvím webu. Co chybí zatím úplně, je možnost elektronického hlasování,“ napsal Jan Fischer prostřednictvím svého profilu na serveru ParlamentníListy.cz.
Podle něj tím stát akorát zaspal dobu. Jako příklad dává Estonsko, kde se může volit přes internet už od roku 2007. „Stačí k tomu čipová občanka a čtečka. To umožní každému pohodlně využít své volební právo. Věřím, že takto bychom dokázali k volbám přitáhnout zejména mnohem více mladých lidí. Je dobře, že ministerstvo vnitra alespoň chystá pilotní projekt e-voleb. Jen doufám, že to nedopadne podobně jako internet do škol, registr aut nebo S-karta,“ píše kandidát na prezidenta a bývalý premiér.
Navíc by prý tato elektronizace posílila občanskou společnost. „Dnes se žádná petice, pokud má být platná a úřady mají mít povinnost se jí zabývat, neobejde bez papíru. Je nepochybné, že e-petice by značně zesílila hlas lidu a podstatně zasáhla do onoho ‚klidu na práci‘, který se tak líbí politikům a úředníkům s ne právě nejčistšími úmysly,“ míní Fischer.
Zavedení e-voleb je podle něj nutný krok. „Všichni vidíme, jak velký vliv na veřejnou debatu má internetové zpravodajství a diskuze. Někteří si to pochvalují, jiní si naopak stěžují. Ale e-volby či e-petice jsou jednoznačně pozitivní věcí. Tady nejde o bulvární senzace, ani o anonymní grafomanství či šíření nenávisti. Jde o osobní vyjádření postoje, o hledání pozitivního řešení, o aktivní zapojení občana do veřejného dění,“ uzavírá na svém profilu Fischer.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pan