Stráský kritizoval Klause za privatizační zlodějny. A Tlustý mu vzkázal cosi o generálech po boji

04.04.2013 19:54 | Zprávy

Kupónová privatizace proběhla podle různých aktérů různými způsoby. Expremiér Jan Stráský uvádí, že i politická elita tehdy podvědomě cítila, že jednou cestou, jak nechat lidi zbohatnout, bylo nechat je krást. Bývalý prezident a jeden ze strůjců privatizace Václav Klaus ale takové tvrzení odmítá. Vlastimil Tlustý, který v té době čerstvě vstupoval do ODS, to v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz shrnuje jinak – spíše si teď někteří lidé stěžují, že byli okradeni, když prodávali své podíly. Jenže je k tomu nikdo nenutil.

Stráský kritizoval Klause za privatizační zlodějny. A Tlustý mu vzkázal cosi o generálech po boji
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Ekonom a exministr financí Vlastimil Tlustý

Všechno začal rozhovor Jana Stráského, bývalého premiéra a spolupracovníka Václava Klause, který poskytl Hospodářským novinám. „To byl princip kuponové privatizace. Každý dal tisícovku, dohromady jsme dali asi pět miliard a za to jsme privatizovali asi stokrát víc. A pokud jde o to kradení, jak říkáte: ano, jedna cesta, jak nechat lidi zbohatnout, je nechat je krást. A cesty, jak lidi nechat zbohatnout, jsme hledali,“ říká Stráský s tím, že sice nešlo o záměr, ale všichni tehdy „podvědomě cítili“, že ke krádežím dojde.

Nejen tato slova rozzlobila bývalého prezidenta Václava Klause, který byl jedním ze strůjců kupónové privatizace. „Mluví za sebe? Opravdu si to před 20 lety myslel? Nebo si to myslí až teď? Prý to tak ‚všichni podvědomě cítili‘. Já tedy určitě ne, ale myslím, že to tehdy takto necítil ani on,“ napsal pak ve vyjádření, které otiskl časopis Ekonom.

Vlastimil Tlustý přibližně v této době vstoupil do ODS, až se v roce 2006 stal ministrem financí. Kupónovou privatizace hodnotí trochu jinak.

„Kupónová privatizace byla metoda, jak zdarma, nebo za tisíc korun, chcete-li, ale to je myslím symbolická vstupenka, umožnit lidem, aby se stali vlastníky nebo přinejmenším podílníky na privatizovaném majetku,“ vysvětluje Tlustý.

Příležitost měli všichni. Dneska si stěžují

„Příležitost dostali všichni stejnou. Dnešní kritika kupónové privatizace vychází z toho, že někteří lidé vlastně nikdy nic vlastnit nechtěli, nikdy se nechtěli starat o žádné akcie, nikdy je nechtěli kupovat a prodávat. Ale protože těch lidí se ukázalo poměrně hodně, tak to, co nechtěli a zadarmo získali, velmi levně prodali. A dneska si stěžují, že byli okradeni,“ dodal v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

Metody privatizace se zastává, ta podle něj nebyla špatná. Nešlo prý rozlišovat předem, kdo si s nově nabytým majetkem bude vědět rady a kdo ne. „To určitě nejde jinak než to všem dát a čekat, jak se s tím poperou. Jestli je dneska hodně kritiků, tak já jenom mohu říci, že jsme tehdy všichni doufali, že těch, kteří budou chtít vlastnit majetek a starat se o něj, bude víc. A když říkám majetek, tak myslím majetek určený k podnikání, ne majetek ke spotřebě, v tom je velký rozdíl,“ popisuje exministr.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Pavlína Nouzová

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…