Výkonná rada ODS nedávno rozpustila například oblastní sdružení v Praze 4 kvůli členům, kteří účelově přestupovali z jedné buňky do druhé, aby jistým šedým eminencím ve straně pomohli udržovat jejich vliv. Teď vzniká nové, a jak strana doufá také čistší, sdružení, které nebude spojeno s kontroverzními politiky, jako je například Ondřej Palounek.
"Příspěvky jsem nezaplatil a po šestnácti letech v ODS je ze mě nestraník. Hlásit se do nového sdružení nemá smysl. Dávají to dohromady lidé, kteří si zde vyřizují osobní účty, takže by mě tam stejně nevzali. Budou rozhodovat o tom, kdo je a není hodný," říká podnikatel Palounek.
Lidé, kteří stranu kompromitovali, musejí pryč
Podle údajů deníku opustilo stranu za poslední rok na čtyři tisíce členů. Slovy premiéra Petra Nečase se ODS zbavuje lidí, kteří jí kazili pověst. "Kroky v tomto směru jsou viditelné už dnes - ať už změny v Praze, rušení některých problematických oblastí, nebo odchod mnoha lidí, kteří ODS kompromitovali," napsal v komentáři pro MF Dnes.
Když se strana chce zbavit kmotrů, je pro ni snazší zrušit celé sdružení než vylučovat jednotlivé členy. A rušit se bude dál. Nyní se jedná o zrušení místního sdružení Ostrava-centrum, ze kterého pochází i bývalý předseda Mirek Topolánek.
Někteří členové tento postup kritizují. Kvůli takovým krokům odcházejí všichni, i špatní, i dobří, míní například místopředseda středočeského sdružení Karel Šebek. Senátor Jiří Oberfalzer se ale chce zbavit lidí, kteří do strany přivedli podivné členy. "Tito členové toho o ODS příliš nevěděli, byli spíše najati. Stál za tím mimo jiné i bývalý předseda Petr Makovský. Takové lidi ve straně nechceme a zpět je nevezmeme," podotýká ke zrušení sdružení Praha-západ.
Čistá až v opozici
Očistný proces bude pokračovat, ale je to běh na dlouhou trať. Jak upozorňují některé hlasy z ODS, strana bude čistá, až se ocitne v opozici. "Sice to může znít od místopředsedy strany zvláštně, ale vycházím z dostupných dat. Až budeme v opozici, pijavice se od strany odvrátí," řekl exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.
Příkladem může být Ústecký kraj, kde v pozadí stáli exsenátor Alexandr Novák, exministr Aleš Řebíček nebo podnikatel Patrik Oulický. Poté, co v kraji vládne komunistický hejtman a ODS ztratila kromě Teplic svůj vliv, Novák i Oulický stranu opustili.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: adr