Takto Peake chválí návrh, který ztíží svržení vlády

19.04.2013 9:58 | Zprávy

Představitelé strany LIDEM Viktor Paggio a Karolína Peake se vyjádřili k institutu konstruktivního vyslovení nedůvěry (KVN) vládě. Podle nich má smysl. Účelem KVN je omezit riziko vládních krizí, které mohou po vyslovení nedůvěry vládě nastat.

Takto Peake chválí návrh, který ztíží svržení vlády
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karolina Peake

„Průměrná doba trvání českých vlád je méně než dva roky. Jsem stoupencem principu konstruktivního vyslovení nedůvěry, který dle mého názoru politický systém zklidní,“ říká poslanec Paggio. Podle poslance by podobná úprava ošetřila i nadužívání, až zneužívání vyslovení nedůvěry vládě, které jsme, jak připomíná, jen za toto volební období absolvovali pětkrát. Při posledním hlasování vyvolaném ČSSD opozice ani neměla k dispozici všechny své poslance, mnozí z nich se omluvili.

„Nedůvěra čistě pro kamery - tomu bychom se vyhnuli," řekl k prvnímu návrhu změny Ústavy ČR poslanec Viktor Paggio. „Zavedení konstruktivního vyslovení nedůvěry vládě by zamezilo vyslovování nedůvěry jen tak ze sportu, bez vlastního plánu B," dodala k návrhu jeho předkladatelka, místopředsedkyně vlády Karolína Peake.

Účelem je omezit riziko vládních krizí

Smyslem návrhu ústavního zákona je zakomponovat do Ústavy ČR tzv. konstruktivní vyslovení nedůvěry. Princip tohoto institutu spočívá v tom, že na rozdíl od odstavení vlády od moci prostým vyslovením nedůvěry vládě je nutné, aby kromě samotného vyslovení nedůvěry příslušná parlamentní komora současně schválila nového premiéra. Účelem KVN je omezit riziko vládních krizí, které mohou po vyslovení nedůvěry vládě nastat. Tento institut se již vícekrát objevil v české veřejné diskuzi, ke které významně přispělo prozatím první úspěšné hlasování o vyslovení nedůvěry v historii ČR v březnu roku 2009, kdy takto padl kabinet Mirka Topolánka. Potíže s následným sestavováním vlády v tomto roce a obavy z opakování obdobných těžkostí vedly vládu Petra Nečase ustavenou v roce 2010 k tomu, aby ve svém programovém prohlášení navrhla zakotvení KVN do Ústavy ČR.

Referendum podle LIDEM umožní lidem přímo se podílet na správě veřejných věcí

Druhým návrhem ústavního zákona byl zákon o celostátním referendu. „Touto úpravou konečně naplníme dikci Listiny základních práv a svobod, která občanům zaručuje právo podílet se na správě veřejných věcí i přímo,“ říká Paggio. Protože je prý ODS spíše proti referendům, návrh se stal velikým kompromisem. Tato ústavní změna představuje nejmenšího společného jmenovatele a jediný návrh, který je prý za současné politické konstelace možný. „ČSSD říká, že se jí návrh nelíbí. Je to ovšem ta samá ČSSD, která už má celostátní referenda v programu deset let, ale nedokázala je prosadit ani za svých vlád," dodal poslanec Viktor Paggio.


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr

Martin Exner byl položen dotaz

Co když nevíte koho volit?

Souhlasím s Vámi, že chodit k volbám by se mělo, ale co když mám v posledních letech problém s tím, že není koho volit, protože mám ke každé z relevantních stran zásadní výhrady? Třeba na této vládě (stranách v ní) mi vadí, jak se snažíte zlehčovat problémy, které většina z nás má, jak lidi nálepkuj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…