„Na celé záplavě informací a komentářů o Ukrajině je možná nejzajímavější to, o čem se moc nepíše. Je to hned několik přehlížených faktorů, které však hrají velmi důležitou roli,“ uvedl Vlastimil Tlustý pro server Divnej svět ve svém komentáři. A zmiňované přehlížené faktory specifikoval a upřesnil i pro ParlamentníListy.cz.
Podle něj je pozoruhodné vidět, jak si nyní europolitici libují, že mají konečně opět svého nepřítele. „Rétorika evropských politiků vůči Rusku se radikálně přiostřovala už od začátku finanční krize, ale teď je z ní už cítit skutečnou ideologicky zavilou nenávist. Asi jen hodně prostí lidé by uvěřili, že je to jen náhodná časová shoda. Evropští lídři se totiž chovají úplně stejně jako všichni špatní, populističtí politici: Jakmile se vyskytnou vážnější vnitřní problémy, ihned napnou síly, aby od nich odvrátili pozornost lidí k nějakému vnějšímu nepříteli. A čím více přibývá problémů, tím horší a nebezpečnější musí nepřítel být,“ pokračoval dále Tlustý.
Jak dodal, v duchu známých strategických scénářů, je pak zlobu lidu nutné napřít proti zákeřnému nepříteli. „K čemuž jsou vždycky po ruce ti nejužitečnější idioti. Stačí jim říct pár jejich milovaných ideologických frází, například práva homosexuálů nebo ‚zlý Putin‘ a poslušně zasliní a jedou jako dobře natažená motorová myš. A jak známo, užiteční idioti jsou vždy následováni médii,“ shrnul první faktor dění na východ od nás, o kterém se nemluví, ekonom, který stál i v nejvyšších patrech české politiky.
Budou Ukrajinci ochotni pracovat za necelou polovinu obvyklé mzdy v Evropě?
Vlastimil Tlustý si pak všímá ale i toho, že Ukrajinci, pracující v zahraničí, jsou už nyní prakticky ve všech státech Evropské unie. (V ČR jich legálně žije a pracuje 160 tisíc, v celé Evropě několik milionů.) Pocházejí totiž zejména z chudších, západních oblastí Ukrajiny. „Skoro každá rodina tam má někoho venku, kdo jim posílá peníze a za kým se touží vydat - vyměnit srub na ukrajinském venkově za standardní byt v Evropské unii. A to vše díky ochotě pracovat za necelou polovinu v Evropě obvyklé mzdy. To je obrovská síla, která žene vpřed lidi ze západní Ukrajiny. Chtějí evropské občanství, chtějí Schengen, chtějí mít možnost žít a pracovat kdekoli a věří, že jim to bude rychle splněno. Těší se na to dvě desítky let a mimo jiné proto také tak vyletěli, když se zdálo, že se jim jejich sen po odmítnutí asociační dohody vzdaluje. Pokud by se ale podívali třeba jen na naši, českou zkušenost, došlo by jim, že rychle to rozhodně nebude,“ konstatoval dál pro ParlamentníListy.cz Vlastimil Tlustý.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Alena Hechtová