To bylo slibů... Vláda chce opravdu přidat soudcům i sobě

01.08.2012 8:36 | Zprávy

Vláda již poslala do Sněmovny návrh na zvýšení platů ústavních činitelů. A ačkoliv byla zvažována alternativa, že by byly platy soudců a zákonodárců odděleny, nakonec z vlády přišla varianta zvýšení platů všem.

To bylo slibů... Vláda chce opravdu přidat soudcům i sobě
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Ve sněmovně se schyluje k hlasování o důvěře vládě

„Já jsem to na vládě navrhovala, teď už si přesně nepamatuji, jaký byl důvod, proč se to tam nedostalo. Pan premiér navrhl, aby se odstupňovaly koeficienty,“ říká pro server Aktuálně.cz vicepremiérka Karolína Peake. Ta přitom na tiskové konferenci po jednání vlády, stejně jako ministr financí Kalousek, označila oddělení platů za nejčistší řešení.

I v parlamentu se tak dá očekávat spor, zda se mají nechat platy soudců a zákonodárců spojené (a tedy zvýšeny všem), nebo je oddělit a přidat pouze soudcům. „Jediné řešení je platy oddělit. V tomto volebním období bychom skutečně s platy zákonodárců už nic dělat neměli. Byla by to zpupnost vzhledem k tomu, jak se v privátní, ale hlavně ve veřejné sféře šetří,“ říká Karolína Peake.

Vláda poslala do Sněmovny pět alternativ změny koeficientu, kterým se násobí průměrná měsíční mzda. Jsou v rozpětí 2,51 násobku a trojnásobku. Základní poslanecký plat 56 tisíc by tak mohl stoupnout na 62 tisíc.  

I když vláda oddělení základů soudců a zákonodárců nenavrhla, může se do zákona dostat poslaneckou iniciativou. Zdá se však, že poslanecká kreativita se na platech vyřádí i jiným způsobem. „Pokud mluvíme o růstu platů, měli bychom se také zamyslet, jak rozlišit zákonodárce, kteří pracují, od těch, kteří nedělají nic. Třeba krácením platu za neúčast na schůzích nebo i výborech,“ doporučuje podle Aktuálně.cz poslanec TOP 09 Petr Gazdík.


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Jaký je váš názor na návrh zákona o pokutách za lživou a urážlivou kampaň?

Já třeba ten návrh dost dobře nechápu. Kdo by jako měl posuzovat případné lži v kampani? A jak se pozná, že jde o kampaň a ne třeba jen o (lživé) vyjádření politika mimo kampaň? Není ten návrh zákona dost gumový, jakože pokuta za lhaní bude hrozit jen v kampani? Navíc jestli někdo lže není to vlastn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…