To je život, to nejde vydržet. Utrápení občané se dovolávali práva u Jílkové

29.03.2013 6:52 | Zprávy

Přibližně deset procent lidí se stěhuje ze svých domovů kvůli nepřizpůsobivým sousedům. V některých případech to dospěje až tak daleko, jako tomu bylo ve Frenštátě pod Radhoštěm. Jak se ale mají lidé bránit, když jsou jejich případy často smeteny ze stolu?

To je život, to nejde vydržet. Utrápení občané se dovolávali práva u Jílkové
Foto: Hans Štembera
Popisek: Michaela Jílková během moderování pořadu Máte slovo

V pořadu Máte slovo s Michaelou Jílkovou na ČT několik lidí popisovalo případy, kdy není možné vyjít s jejich sousedy. Žádný příběh ale nemá zatím šťastný konec, neboť jim obce ani policie nejsou schopny pomoci. Na radu se tak ptali hostů v pořadu.

Jedna žena například bydlí v sousedství bývalého nevěstince. Nyní se v domě schází prostitutky a berou zde drogy. Není ale možné vymoci, aby se situace změnila. Chybí tedy potřebné zákony? „Nehledejme, jaké nové zákony přijmout, ale striktně dodržujme ty, co jsou,“ radila advokátka Klára Samková.

„Já neustále slyším, že je to soukromý objekt, že tam nemohou vejít,“ popisovala ale žena argumenty policistů, kteří nemohou pořádně vykonávat právo. S tím ale Samková nesouhlasí – vždy to jde. „Všichni si musí plnit své povinnosti,“ řekla na adresu strážníků a obce.

Nemůžete vynutit právo? Jste neschopný

Tu zastupoval v pořadu rovnou starosta, který vysvětloval, proč se po letech stále nic nezměnilo. „Jestliže tam máte nepřizpůsobivé občany, tak je nedostanete,“ prohlásil. „To není pravda, co povídáte,“ rozzlobila se ale Samková. „Zákony platí na území celé republiky a vy je můžete spolu s policií vynutit. Jestli to nejste schopní vynutit, tak jste, pane starosto, neschopný.“ A ukázala na štos stížností zoufalé ženy – které jsou ale nevyřízené. „Jestliže je takový štos papírů a není řešení, tak si s tím vytapetujte,“ dodala.

Další případ byl muž, který se rozhodl postavit si dům. Sousedka ale údajně ze závisti ho pronásleduje – fotí si ho, vulgárně ho napadá a polila mu i několik tújí jedem. Přitom si v okolí stromků hrají děti. „Ona nám vyhrožovala, že na nás pošle sociálku,“ vzpomínal muž.

Případ se ale nevyřešil. „Policie neřekla nic. Já to šla hned ohlásit. Nebyly důkazy, tak se to hned smetlo ze stolu,“ stěžovala si jeho manželka. Aby totiž byla žena shledána vinnou, musel by ji někdo vyloženě „chytit za ruku“. Což není úplně možné. A chodit stále po soudech také nejde, protože jak muž řekl, nakonec by v práci dostal výpověď, protože by do ní nechodil.

„Jenže ona tady existuje politická odpovědnost,“ obrátila se naštvaná Samková na náměstka ministra spravedlnosti Františka Korbela. Ten se ale hájil – například zákon, který se vším může pomoci, napsal prý on sám.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pan

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

NEODVOLÁM! NECHCEME TU „CHIRURGY“ Z DOVOZU!

Proč máte slovo chirurgy v uvozovkách? Co tím sloganem vlastně chcete říci? A ještě by mě zajímalo, nic osobního, ale proč, když tento slogan používáte všichni členové, tak policie chce stíhat jen Okamuru? Vím, že je předsedou, ale co.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…