Tohle Schwarzenberga trápí a mlčelo se o tom: nový úder z příbuzenstva

04.02.2013 12:54 | Zprávy

Týdeník Euro přináší informace o dědickém sporu mezi Karlem Schwarzenbergem (TOP 09) a jeho adoptivní sestrou Alžbětou Pezoldovou, který je opět aktuální po verdiktu Ústavního soudu. Je prý překvapivé, že ačkoli se během volební kampaně historie knížete propírala až nadmíru, na toto téma nikdo nenarazil.

Tohle Schwarzenberga trápí a mlčelo se o tom: nový úder z příbuzenstva
Foto: hns
Popisek: Dům na Loretánském náměstí, který restituovala Marta Chadimová

"Přitom je to jedna z mála věcí, která knížete opravdu tíží a v případě jeho vítězství ve volbách by mu nepříjemně komplikovala život na Hradě. Nejen kvůli tomu, že se musí soudit uvnitř rodiny, ale také přesahem jádra sporu na přecitlivělá politická témata, jako jsou Benešovy dekrety nebo restituční hranice," vysvětluje týdeník a připojuje čerstvé vyjádření od příbuzenské protistrany českého ministra zahraničí.

Hraběnka Pezoldová zpochybňuje, že Karel má dědická práva po někdejším knížeti z hlavní rodové větve Adolfu Schwarzenbergovi. Současný ministr zahraničí totiž pochází z vedlejší a chudší orlické větve rodu Schwarzenbergů. Už v mládí přitom získal majetek po hlubocké linii. V roce 1960 se stal většinovým dědicem díky tradici předávat majetky po meči. Po Adolfově smrti totiž přešel majetek na jeho bratrance Jindřicha, který měl však pouze dceru Alžbětu, adoptoval proto Karla Schwarzenberga, ne nějž majetek dále přešel.

Na větší část rodových statků ale ani tak Karel nedosáhl. Majetky zůstaly v Čechách, kde v té době dávno patřily státu. Jak týdeník Euro informuje, rozsáhlý majetek hlubocké větve, do něhož patřily také zámky v Krumlově, Třeboni, palác na Hradčanech a více než 50 tisíc hektarů lesů a luk, zabavili už nacisté. Hned po válce je zkonfiskovaly československé úřady s odvoláním na prezidentské dekrety Edvarda Beneše.

Lex Schwarzenberg

Ačkoli se Adolf Schwarzenberg snažil zabavení majetku bránit, vláda jej zabrala už v roce 1947 zákonem, takzvaným Lex Schwarzenberg. "Z dnešního pohledu měli Schwarzenbergové smůlu v tom, že účinnost této unikátní normy byla okamžitá a nepřehoupla se přes restituční hranici 25. února 1948," dodává Euro. V restitučních řízeních, kde hraje roli datum faktického převodu majetku na stát, tedy neměli šanci.

Karel Schwarzenberg se začal věnovat restitucím po roce 1992. Nárokovat majetky po Adolfovi by bylo podle něj zbytečné, rozhodl se tedy zaměřit na restituci po orlické linii, tedy na zámky Orlík, Čimelice, Sedlec, desítky budov a tisíce hektarů lesů a rybníků.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

Euro

Můžete zaručit, že když budete v příští vládě, nebude podnikat kroky pro zavedení EURA a budete dělat vše pro zachování Koruny nebo podlehnete tlaku zbylých stran, hlavně teda topky?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…