Na stránkách středečních Lidových novin se objevila anketa, v níž se několik známých osobností vyjadřuje k útoku na hlavu státu. Mezi jinými jsou to kněz a filosof Tomáš Halík, režisér Fero Fenič nebo někdejší mluvčí Václava Havla Ladislav Špaček, kteří jsou zpravidla považováni za jedny z předních příznivců zesnulého prvního polistopadového prezidenta. Jak hodnotí čin Pavla Vondrouše?
Prezident sám sebe zesměšňuje
„Šlo o frustraci. Co prezident zasel, to teď sklízí. S útočníkem, ani s jeho činem nesouhlasím, ale rozumím mu. Jeho bezmocnosti. Reakce osobní ochranky jen odpovídá celkové letargii země. Umíte si představit, že by někdo z ochranky v případě ostré střelby byl ochoten riskovat kvůli tomuto prezidentovi svůj život?" ptá se Fenič.
Podle Halíka Klaus zesměšňuje sám sebe, pokud se stylizuje do role oběti. Kněz také připomíná, že Klaus sám se podílel na polarizaci společnosti, která stojí v počátcích pátečního politováníhodného incidentu. „Přál bych mu upřímně, aby těch zbývajících 155 dní do penze přežil v klidu a bez jakékoli úhony či ostudy," prohlásil Halík.
Klaus téma využívá
Ani Špaček se nedomnívá, že šlo o něco jiného, než o hysterický čin mládence, který na sebe upozornil, aby získal pozornost médií a mohl dát lidem vědět, co si myslí. Rozhodně nešlo o atentát, protože cílem akce nebylo prezidenta usmrtit. V tomto smyslu se Špaček shoduje se stanoviskem dnes již bývalého poradce premiéra Romana Jocha.
„Platí přesně to, co řekl prezident Klaus v bezprostřední reakci. Že šlo o blázna a zasloužil by pár pohlavků. Pak si pan prezident zřejmě uvědomil, že by věc mohl využít a politicky vytěžit. Proto začal incident rozvíjet a vytvořil z něj téma," uzavírá Špaček.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp