Normu předložilo ministerstvo financí do připomínkového řízení, vyplývá z internetových stránek vlády. Zákon by měl platit od roku 2014. Vláda by přitom měla první aktivní opatření uskutečnit již při překročení hranice veřejného dluhu ve výši 40 procent HDP. Pro přijetí eura je nezbytné dodržet hranici 60 procent. Loni byl veřejný dluh podle údajů Českého statistického úřadu 41,16 procenta HDP.
Rozpočtová rada za 50 milionů
Zákon vedle zakotvení maximálního limitu pro výši vládního dluhu rovněž zpřísňuje rozpočtová pravidla pro územně samosprávné celky a zřizuje nezávislou Národní rozpočtovou radu. Ta by měla být podle předběžných návrhů pětičlenná a její zřízení si podle materiálu vyžádá roční náklady 50 milionů korun. Rada by měla mimo jiné sledovat vývoj veřejných financí a hodnotit jej, sledovat transparentnost hospodaření s veřejnými prostředky, nebo vypracovávat stanoviska k důležitým zákonům a jejich dopadům na rozpočet.
"Vláda a parlament dbají o takový vývoj veřejného dluhu, který má pozitivní vliv na stabilitu veřejných financí České republiky. Činí veškeré kroky k tomu, aby výše veřejného dluhu nepřekročila hodnotu 60 procent hrubého domácího produktu," uvádí návrh článku tři ústavního zákona.
Dosáhne-li podle návrhu zadlužení 40 procent HDP a bude zároveň nižší než 45 procent HDP, vláda předloží poslanecké sněmovně zdůvodnění takového vývoje a navrhne opatření ke snížení zadlužení. V případě dluhu mezi 45 až 48 procenty HDP vláda bude muset navíc zmrazit alespoň tři procenta výdajů schváleného státního rozpočtu na daný rok, a to v poměrné části ke zbývajícímu období roku. Zároveň podle návrhu dojde v následujícím roce ke snížení platové základny pro výpočet platů ústavních činitelů, s výjimkou soudců, o pětinu. Rovněž se zastaví růst platů zaměstnanců ve veřejných službách a správě.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: joh