Ten si podle deníku Právo společně se svou matkou zřídil ve Švýcarsku dva účty. V roce 2008 na nich švýcarští prokurátoři zablokovali prostředky kvůli podezření z praní špinavých peněz. O spolupráci a informace o samotném Janouškovi požádali českou policii. Zde se žádost dostala právě na ÚOKFK a zde se věci ujal tehdejší náměstek útvaru Tomáš Martinec.
Martinec podle policejních záznamů, které má Právo k dispozici, jednal se švýcarskými prokurátory, ovšem spolupráce nevedla k žádnému vyšetřování Janouškových aktivit v ČR. V dubnu 2009 Martinec vše uzavřel úředním záznamem, ve kterém zkonstatoval, že u lobbisty „nebyly zjištěny žádné skutečnosti, které by nasvědčovaly podezřelým finančním operacím“.
Následně už se policie Janouškovými penězi nezabývala. Nevyužila ani informace švýcarské prokuratury, které dostala k dispozici. V poslední době se o kauze opět začalo mluvit poté, co se rozhořel Martincův spor s Lenkou Bradáčovou, která si postěžovala, že na protikorupční policii byly některé kauzy zametány pod koberec.
To podle deníku Právo vyburcovalo Václava Prokůpka, který se prezentuje jako mluvčí občanského sdružení Freedom House ČR. Ten na Martince podal trestní oznámení, ve kterém uvedl: „Mám za to, že uvedené informace, že ředitel ÚOKFK Tomáš Martinec blokoval vyšetřování jednoho z tzv. pražských kmotrů, jsou natolik závažné, že by se jimi měla GIBS důsledně zabývat a veřejnosti sdělit pravdu, jak to skutečně vše bylo.“
Martinec měl ve čtvrtek podle Práva vypnutý telefon a mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej informoval, že je na dovolené v zahraničí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav