Soudce Stanislav Balík nesouhlasí s tím, že ústavní soudci odhlasovali zrušení části zákona, která nezaměstnaným přikazovala nastoupit na veřejné práce v případě, že do dvou měsíců nenajdou nové zaměstnání. Když lidé bez práce podle tohoto zákona neodpracují alespoň 20 hodin týdně, úřad práce je vyřadí z evidence, tedy přijdou o podporu a zdravotní i sociální pojištění si budou muset platit sami.
Lehkoživky a pijavice
„Až se zítra před polednem probudíte, můžete si v televizi bez obav a v klídku sledovat poněkud přisprostlou reality show a popíjet při tom lahváče. Narušit tuto pohodičku smí už jen zavolání kamarádů, nabízejících finančně zajímavou fušku…“ napsal v odlišném stanovisku, ve kterém kritizoval většinový výrok svého orgánu, zmíněný soudce, podle kterého tento verdikt nahrává „lehkoživkům, kteří budou jako pijavice nadále vysávat veřejné finanční zdroje.“
Soudci na adresu povinně veřejných prací prohlásili, že je ponižující. Navíc je podle nich v rozporu s mezinárodními úmluvou zakazujícími nucenou práci. Na to opět reaguje Balík: „A co mytí tabule ve škole? Není to náhodou také už otročina?“
Balík ve své reakci, kterou píší přehlasovaní ústavní soudci, připomíná, jak s podobným zákonem přišly Spojené státy či to, že nucenou prací byla práce v nacistických koncentračních táborech či sovětských gulazích.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jno