Ačkoli funkční období Miloslava Výborného končí až v červnu, podle pravidel ÚS už tři měsíce před svým odchodem nedostávají soudci nové případy. "Nemá smysl odcházejícího soudce stresovat novými spisy, když stejně nakonec dojde k jejich přerozdělení," vysvětlil pro Lidové noviny generální sekretář soudu Ivo Pospíšil.
Výborný se stále účastní rozhodování pléna soudců i svého soudního senátu. Nové případy ale dostávají na starost ostatní soudci. A těch je už tak jen jedenáct místo patnácti. Šance na vyřízení případů se tak protahuje o další týdny až měsíce.
Možný kolaps
Stejná lhůta začne podle LN v květnu běžet i pro další tři soudce, což může fakticky znamenat kolaps Ústavního soudu. Ačkoli prezident Miloš Zeman oznámil, že návrhy na nové soudce přinese na konci příštího týdne, jejich jmenování se může protáhnout. Podle zákona má Senát na projednání návrhu jednotlivých kandidátů 60 dní.
Senátorka a bývalá místopředsedkyně ÚS Eliška Wagnerová je přesvědčená, že by se Senát mohl návrhy zabývat už na schůzi, která je předběžně plánovaná na první týden v květnu. "Předtím by se návrhy zabývaly výbory, to je reálné," sdělila LN.
Na Ústavní soud putuje bez ohledu na počet soudců stále větší počet ústavních stížností. Jen loni jich bylo asi pět tisíc. Průměrná délka vyřízení se zvedla z pěti měsíců na osm.
Zeman se podle deníku chce o jménech nových soudců radit s předsedou ÚS Pavlem Rychetským. Ani jeden z nich ale neprozradil, o koho se jedná. Vzájemné jednání zkritizovalo občanské sdružení Šalamoun, podle kterého narušuje nezávislost justice.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: adr