Už je to tady: Padlo jméno autora amnestie, Zemanovi hrozí problémy

06.05.2013 13:28 | Zprávy

Prezident Miloš Zeman vstoupil do sporu o autorství amnestie Václava Klause. Řekl, že spoluautorem dokumentu byl právník Pavel Hasenkopf. Ve svém oficiálním prohlášení k tomu předkládá dva důkazy z e-mailových korespondencí mezi Hasenkopfem a bývalým šéfem hradního politického odboru Ladislavem Jaklem. Hasenkopf se ale v České televizi proti tomuto obvinění ohradil a pohrozil, že přistoupí k žalobě na ochranu osobnosti. Naznačil také, že výsledná verze amnestie s novým článkem o abolici vznikla na počítači právníka Zdeňka Koudelky.

Už je to tady: Padlo jméno autora amnestie, Zemanovi hrozí problémy
Foto: Radim Panenka
Popisek: Miloš Zeman u pamatniku M.R. Stefanika

Prověřování autorství amnestie měl na starosti Zemanův kancléř Vratislav Mynář. Podle něj jsou za amnestii zodpovědní tři lidé a jedním z nich je právník Pavel Hasenkopf.

Dva důkazy údajně potvrzují, že na amnestii Hasenkopf pracoval

„Veřejně odmítl jakoukoli spoluúčast na vyhlášení amnestie, zejména pak na zastavení trestního stíhání ve věci vlekoucích se procesů. Pokládám proto za nutné uvést minimálně dva důkazy svědčící o tom, že toto tvrzení je nepravdivé,“ uvedl Zeman ve svém prohlášení.

Zemanovo prohlášení ZDE

První důkaz pochází z e-mailů, které si Hasenkopf vyměnil s Ladislavem Jaklem.

„Hasenkopf: Tím se dostávám ke čtvrté množině – vlekoucí se soudy vyřešíme jedině abolicí – naformulovat to lze, jen mi dodejte nějaké základní parametry, co je to vlekoucí se řízení (samozřejmě by tam musely být výjimky např. na vraždy a podobně). Jakl: Ano“ (22. října 2012).

Hasenkopf pracoval na abolici

Druhý důkaz je prohlášení Pavla Hasenkopfa z 20. listopadu 2012: „Už to mám celé hotové, během dneška to přinesu včetně vlekoucích se soudů – bude to jen jeden článek navíc oproti té původní verzi.“

Podle Zemana tyto dva důkazy postačují pro tvrzení, že Hasenkopf je spoluautorem amnestie a že pracoval zejména na části zastavující trestní řízení u dlouhodobě se vlekoucích procesů.

Hasenkopfova abolice se ale měla vztahovat pouze na přečiny

Hasenkopf už dříve přiznal, že vypracoval jednu verzi amnestie, která nakonec ale vůbec nebyla použita. Tuto verzi prý zpracovával od 19. října do 28. listopadu 2012.

Obsahovala abolici, nicméně k rozsahu "své" abolice Hasenkopf uvedl před několika dny pro Týden.cz: "Má verze abolice se měla vztahovat pouze na vlekoucí se trestní stíhání pro přečiny, drobné úvěrové podvody, verbální trestné činy a trestné činy spáchané v afektu. Jen pro upřesnění dodávám, že přečinem je takový trestný čin, za který vám hrozí méně než pět let vězení. Nadto má verze dávala justici lhůtu, během které si mohla vytipovat ty nejkřiklavější případy a dotáhnout je do konce ještě do 7. března, tedy do posledního dne mandátu prezidenta Klause." Tato verze podle Hasenkopfa nakonec vůbec nebyla použita.

Zvažuji žalobu na ochranu osobnosti, reagoval Hasenkopf v ČT24

"Trvám na tom, že moje korespondence s panem Jaklem vedla k něčemu úplně jinému. Ať je pan prezident tak laskav a přečte si můj návrh amnestie," prohlásil právník na serveru lidovky.cz.

„Já bych musel být naprostý idiot, kdybych mu dával důkazy, které svědčí proti mně,“ reagoval dnes v ČT 24 na Zemanovu zprávu Hasenkopf.

Dodal, že konečná verze amnestie vznikla na počítači s označením "Koudelka". To by mohlo ukazovat na někdejšího náměstka nejvyšší státní zástupkyně Renáty Vesecké Zdeňka Koudelku. „Někdo, kdo pracoval na jeho počítači, je autorem,“ prohlásil právník v České televizi. V rozhovoru pro server lidovky.cz pak potvrdil, že autorem amnestie je právě Koudelka.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Rodina

To, že dítě pláče, když odchází náhradní maminka, myslíte, že je problém v nějakém pořadu? Není spíš v rodičích, kteří, jak je v pořadu často vidět, se o děti dostatečně nestarají? A než řešit zákaz pořadu, nebylo by spíš na místě se zabývat tím, že dost dětí žije v rodinách, které se jim dostatečně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…