Vláda je podle analýzy MF DNES sice v takřka permanentní krizi, ale ta se v poslední době ještě prohloubila. „Tahle je opravdu nejzávažnější, co jsme tu zatím měli,“ řekl nedávno ve Sněmovně ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. Jenže zatímco v ODS stále panuje spíše nejistota, v TOP 09 se prý už vážně diskutuje o předčasných volbách. „My jsme to nevyvolali, my si to nepřejeme, ale musíme bohužel s touto variantou počítat,“ říká k tomu předseda poslanecké frakce Petr Gazdík.
Klíčové události se nyní odehrávají v ODS. Skupina rebelujících poslanců vytrvale odmítá daňový balíček, který premiér považuje za zásadní a vláda s ním chce spojit důvěru. Sice byla k vyřešení sporu ustavena speciální stranická komise a všichni vyjadřují naděje, že dojde k dohodě, ovšem podle neoficiálních informací žádná na obzoru není. „Vypadá to, že jejich cílem je nedohodnout se,“ uvedl k postoji rebelů zdroj z vedení ODS.
Je otázkou, o co rebelům vlastně jde. Podle zdrojů z ODS si nepřejí předčasné volby, které by pro ně znamenaly možný konec v politice, ale jen pád Nečasovy vlády a sestavení nové. Scénář „Nečas končí, koalice pokračuje“ však prý odmítá TOP 09.
Problémem rebelů je i to, že nemají ve svém středu žádnou výraznou osobnost, která by se mohla Nečasovi postavit. To je bude hendikepovat i na stranickém sjezdu, kde se bude volit nové vedení. Původně se spekulovalo o ministru průmyslu Martinu Kubovi, ten se však postavil za premiéra.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav