Blažek se pozastavil již nad skutečností, že byl nástupce exředitele ÚSTRu Daniela Hermana vybrán bez řádného tendru s více uchazeči, jak se to děje např. v Polsku. Dodal však, že tuto výhradu přednesl i ředitelce Foglové a ta ho ujistila, že představená koncepce fungování ústavu vše vysvětlí. Nakonec se ale ukázalo, že byla zčásti opsaná, nad čímž Blažek jen nechápavě kroutí hlavou.
Je to nepřijatelné
„Ty jsi mě ujistila, že ta koncepce všechno vysvětlí. Já jsem tu koncepci otevřel, našel jsem tam i řadu fotografií, mezi nimi tři svoje fotografie, na kterých jsem zachycen. ... Na záznamu z jednání jsi říkala, že dlouhodobě spolupracuješ s odborníky z ÚSTRu, konkrétně jsi uvedla moje jméno. Potom jsem jel dál a zjistil jsem, že na jedné stránce není jen jedna větička, ale téměř celá stránka opsaná. Já to považuju za nepřijatelné," zdůraznil Blažek.
Vědecká práce by podle jeho názoru měla být založena na otevřenosti, kritice a diskusi, a není možné, aby se šéfem Ústavu pro studium totalitních režimů stal kdokoliv na základě takto připravené koncepce. Z videa je zřejmé, že se Foglová s Blažkem znají a o to víc se historik podivuje, proč se ho nová ředitelka instituce nezeptala, zda může část jeho práce použít.
"Vnímám to jako nedostatek znalostí o tom, jak funguje vědecké prostředí, nebo to svědčí o něčem, o čem ani spekulovat nechci," pokračoval Blažek. Foglová se mu za své jednání omluvila a Blažek její omluvu ocenil, ale zdůraznil, že kauza tím pro něj v žádném případě nekončí a očekává nějaké vyjádření od Rady ÚSTR a to v písemné podobě. To mu zřejmě sepíše Petruška Šustrová jako předsedkyně Rady ÚSTR.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp