„V současnosti odhadujeme zápornou bilanci ve výši 2,7 miliardy korun a závazky vůči poskytovatelům zdravotních služeb po lhůtě splatnosti ke konci roku ve výši zhruba 4,1 miliardy korun,“ píše VZP ve zprávě pro členy správní rady, kterou má deník k dispozici.
Ztráty tři až šest miliard
Jak je možní, že VZP původně počítala s vyrovnaným finančním plánem? Odhadovala totiž, že vybere více peněz na pojistném, to se však nepodařilo kvůli relativně vysoké nezaměstnanosti. Očekává se propad příjmů ve výši 770 milionů korun, ale navíc zřejmě dojde i ke zvýšení výdajů za zdravotní péči, a to o 1,9 miliardy korun. Vzrostou zřejmě náklady na léky a ambulantní péči.
V černých číslech se základní fond pojišťovny udržel naposledy v roce 2008. Pak ale přišla krize a VZP během ní rok co rok vykazuje ztrátu v rozmezí od tří do šesti miliard. To je důležitá zpráva nejen pro klienty VZP, ale také pro jejího ředitele Zdeňka Kabátka. On sám totiž předložil Správní radě návrh, podle něhož by měl k základnímu platu 225 tisíc korun měsíčně dostat odměny jen v případě, že se fond udrží v kladných hodnotách. Tyto odměny mohou teoreticky přesáhnout milion a čtvrt.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp