Vědění je veřejné bohatství. S akademiky do tažení proti monopolům vyráží Piráti

12.01.2014 16:45 | Zprávy

Pirátská strana chce, aby „vědění nebylo zpeněžitelným produktem, ale společným bohatstvím“. Vyplývá to z prohlášení, které v rubrice ParlamentníchListů.cz Politici voličům strana zveřejnila.

Vědění je veřejné bohatství. S akademiky do tažení proti monopolům vyráží Piráti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Piráti představili na tiskové konferenci nápad, jak se vyhnout autorským poplatkům OSA

Strana uspořádala přednášku o Open Access, spojenou s diskusí o svobodě informací a doplněnou příspěvkem „o kulturním přínosu informačního aktivisty Aarona Swartze“.

„Před rokem ztratila undergroundová kulturní scéna důležitého představitele. Programátor, hacker a aktivista Aaron Swartz si po dlouhodobé šikaně ze strany americké justice sám sáhl na život," píše se v prohlášení Pirátské strany na serveru ParlemantníchListů.cz.

„Do potíží se soudem se dostal poté, co si zkopíroval díla z archivu JSTOR na Massachusettském technologickém institutu a v souladu se svým přesvědčením o přístupu k informacím se je rozhodl zveřejnit. Po dohodě s MIT tak nakonec neučinil, Institut stáhl žalobu, ale proces se táhl a Swartzovi stále hrozila léta ve vězení a likvidační pokuta. Deprese a nátlak ze strany státního aparátu ho nakonec dohnaly k zoufalému činu sebevraždy," přibližuje prohlášení příbeh a smutný konec života aktivisty.

Aktivisti spolu s akademiky proti monopolům

Podle tuzemské Pirátské strany smrt Aarona Swartze dokázala spojit akademiky a aktivisty, kteří začali vyvíjet koncentrovaný nátlak za změnu legislativy týkající se kopírovacího monopolu ve Spojených státech.

  • Celé prohlášení si můžete přečíst ZDE.

„Aaron Swartz byl člověkem, který upřímně věřil tomu, že informace mají a chtějí být svobodné. I po roce nás velice rmoutí, že tak geniální člověk byl nespravedlivým a absurdním soudem dohnán k sebevraždě. Piráti chtějí pokračovat v duchu Aarona Swartze a přispět k tomu, aby vědění nebylo zpeněžitelným produktem, nýbrž aby se stalo společným bohatstvím lidstva,“ říká Adam Skořepa, vedoucí mediálního odboru strany.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jma

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…