„O tom fakt nic nevím, s StB jsem nespolupracoval," reagoval na dotaz ČTK v SMS zprávě Babiš. "Tato pseudokauza týkající se doby před třiceti lety byla ODS a TOP 09 zneužita proti mně v předvolebním boji,“ tvrdí. Za aférou podle něj stojí některá média, ze Slovenska i ČR. "Ředitel Ústavu paměti národa od vyhlášení parlamentních voleb vystupoval velice nestandardně. Rok a sedm měsíců před tím mou žalobu vůbec neřešil, mlčel a byl pasivní," doplnil Babiš v textové zprávě.
„Babiš na 98 procent nebyl agent,“ řekl týdeníku Euro bývalý kapitán ekonomické kontrarozvědky, který žije v Bratislavě. Z manipulace se spisem obvinil bývalé kolegy, s nimiž se dostal před sametovou revolucí do konfliktu. Svoje tvrzení je připraven zopakovat před soudem.
Právě Kulha podle archivního svazku, který na Babiše založila komunistická tajná policie, ovšem v roce 1987 vypracoval dokument o přerušení spolupráce StB s agentem Burešem, což prý bylo krycí jméno Babiše. K přerušení spolupráce StB prý přistoupila kvůli tomu, že agent Bureš byl coby pracovník podniku zahraničního obchodu Petrimex vyslán na dlouhodobou služební cestu do Maroka. V tomto dokumentu se také píše, že „agent přistupoval k tajné spolupráci zodpovědně“.
Podepsat spolupráci měl v roce 1982
Záznamy o Babišově spolupráci s StB zveřejnil bratislavský Ústav paměti národa (ÚPN). Podle dokumentů měl spolupráci podepsat v listopadu 1982. V zachovalé částí Babišova svazku je rukou psaná poznámka s podpisem Kulhy z roku 1988 o odstranění nedostatků, které ve svazku zjistila kontrola, a informace, že návrat tajného spolupracovníka Bureše z Maroka se předpokládá koncem roku 1989.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: red, čtk