„Z politiky jsem odešel sám, z vlastního rozhodnutí v roce 1997. A necítím tak úplnou zodpovědnost,“ distancoval se prezidentský kandidát od plné zodpovědnosti za porevoluční vývoj hned v úvodu rozhovoru pro MF DNES. A ohledně své role v devadesátých letech připomněl, že to byla právě jeho strana ODA, kdo prosazoval tvrdší pravidla regulace kapitálového trhu.
Následující dotazy však směřovaly na sponzorování Občanské demokratické aliance, které bylo jedním z důvodů politického krachu této strany. „Bylo konstatováno, že peníze přišly všechny tam, kam měly a nedopustili jsme se ničeho nezákonného,“ namítá dnes Dlouhý. Strana prý jenom využila situace, kdy zákon umožňoval existenci anonymních sponzorů.
Následně Dlouhý přiznal, že právě on vymyslel systém, že do stranické pokladny připlouvaly značné finanční částky od firmy TMC, sídlící na Panenských ostrovech. Tyto peníze reálně pocházely od různých firem, třeba PPF, Philip Morris, nebo Vítkovice.
Sám si však prý z těchto peněz nikdy nic nevzal, vždy je nechával pouze pro stranu. A v roce 1997 jej prý k odchodu z politiky přiměl i pocit, že tyto věci jsou špatné a nechce je dále dělat.
Následně však přiznal, že si tehdy myslel, že vše, co není zákonem zakázané, by mu mělo projít. A byl prý velmi překvapen, že tento tajemný systém sponzoringu jeho straně neprošel. A nakonec nazval svůj tehdejší postoj „naivitou“.„Dělal jsem to v dobré víře - když ty peníze neseženu, tak ODA nebude schopna jít do voleb a nebude moct prosazovat svůj program,“ vysvětloval své chování.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav