Vlajku EU vymyslel karlovarský řezník, tvrdí politik

03.04.2013 13:54 | Zprávy

Dnešní den je dalším mezníkem v dějinách našeho členství v Evropské unii. Na Pražském hradě zavlála teprve po devíti letech vlajka EU. Málokdo přitom ví, že jejím duchovním otcem je karlovarský rodák Carl Weidl-Raymon. Byl to právě on, kdo vymyslel motiv modré vlajky se zlatou hvězdou.

Vlajku EU vymyslel karlovarský řezník, tvrdí politik
Foto: vpolomouc.army.cz
Popisek: Vlajka EU

A Weidl zdaleka nevymyslel jenom vlajku, ale i celý koncept sjednocené Evropy. Bohužel, jedním z mála, kdo na tuto myšlenku neustále upozorňuje, je známý karlovarský historik a  také zastupitel Stanislav Burachovič (KOA). Díky jeho neúnavnému úsilí a mravenčí badatelské i spisovatelské práci nakonec dosáhl alespoň toho, že Carl Weidl obdržel Cenu města in memoriam.

Chytrý řezník

Ačkoliv to oficiální představitelé našeho státu i zvolení zástupci do Evropského parlamentu ignorují, nic nezmění na faktu, že jeden z nejvýznamnějších průkopníků myšlenky Evropské unie pochází z Československa. Narodil se totiž 28. března 1894 v Karlových Varech. V rodinném krámku se vyučil řeznickému řemeslu a pak se jako mnoho jeho vrstevníků vydal na zkušenou do světa. Pracoval na různých  místech Evropy a nakonec zakotvil v USA.

Model Spojených států amerických ho natolik inspiroval, že v pouhých pětadvaceti letech zkoncipoval plán na hospodářské a kulturní sjednocení Evropy. V roce 1922 se vrátil zpět do Karlových Varů a svůj program, nazvaný „Spojené státy Evropy“, nechal vytisknout ve zdejším knihkupectví Franieck a v jednom z karlovarských hotelů uspořádal na toto téma první přednášky. Tím jeho iniciativa ovšem zdaleka neskončila. Svůj program rozeslal předním evropským politikům a institucím a také významným světovým  státníkům. Jedním z nich byl i  americký prezident Hoover, který mu dokonce k jeho iniciativě blahopřál.

Konec smělých plánů

Hooverova podpora Weidla natolik povzbudila, že se rozhodl uspořádat celosvětové turné, mimo jiné svoje smělé plány představil i v Praze. Doba však realizaci jeho vizí vůbec nepřála, musel se potýkat s nepřízní fanatických nacionalistů, a tak nakonec rezignoval. Jaký byl jeho další osud, ParlamentnímListům.cz prozradil právě Stanislav Burachovič: „Carl Weidl se odstěhoval  v roce 1925  do Japonska. Zde se vrátil ke své původní profesi řezníka a založil továrnu na mastné výrobky. Coby průkopník se prosadil i v této zemi a byl zařazen mezi osobnosti, které nejvíce přispěly k jejímu rozvoji. K životnímu snu o spojené Evropě se vrátil v roce 1952, kdy  Radě Evropy navrhl navrhl první verzi vlajky EU - zlatou hvězdu na modrém poli. Tento návrh byl v zásadě přijat s tím, že byl doplněn dvanácti žlutými hvězdami.“

Zasloužená satisfakce

Stanislav Burachovič také s potěšením konstatuje, že Carl Weidl se nakonec dočkal velké satisfakce, když mu byl udělen záslužný kříž za celoživotní působení ve prospěch sjednocené Evropy. Nebyl přitom zdaleka jediným, kdo si s myšlenkou spojené Evropy pohrával. Na rozdíl od jiných průkopníků myšlenky na spojenou Evropu však vytvořil zcela konkrétní plán, v němž definoval zásady evropského společenství bez hranic, se společným prezidentem, armádou, měnou a dokonce i společnou řečí. Teprve po něm podobnou myšlenku PAN - Evropy zveřejnil i hrabě Richard Mikuláš Coudenhove-Kalergi.

Mimochodem, i on měl československé občanství. Škoda, že se o zásadním vlivu československých občanů na vznik EU u nás téměř nic neví a nebýt  Stanislava Burachoviče, zcela by u nás upadli v zapomnění.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Hana Čechová

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

NEODVOLÁM! NECHCEME TU „CHIRURGY“ Z DOVOZU!

Proč máte slovo chirurgy v uvozovkách? Co tím sloganem vlastně chcete říci? A ještě by mě zajímalo, nic osobního, ale proč, když tento slogan používáte všichni členové, tak policie chce stíhat jen Okamuru? Vím, že je předsedou, ale co.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…