Výčitka Kubicemu a Vondrovi: Papalášové, skrýváte informace o kmotrech

26.11.2012 6:10 | Zprávy

Budou zpravodajské služby spolu s poslanci kontrolovat i důvěryhodní a respektovaní zástupci veřejnosti? Vláda řekla poslaneckému návrhu, který to chce umožnit, jasné ne, ale definitivně rozhodne parlament.

Výčitka Kubicemu a Vondrovi: Papalášové, skrýváte informace o kmotrech
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Představitelé platformy Vraťte nám stát, která vznikla letos na jaře jako reakce na úniky odposlechů BIS týkajících se primátora a poslance Pavla Béma s lobbistou Romanem Janouškem a která pak přišla s návrhem na účast občanů – neposlanců v parlamentních vyšetřovacích komisích, jsou postojem vlády zklamáni. „Vláda, která si říká protikorupční, ukázala, že nechce vyšetřovat propojení kmotrů a organizovaného zločinu na politiku,“ řekl ParlamentnímListům.cz sociolog Ivan Gabal.

Nejvíc mrzí postoj Schwarzenberga, Vondry a Kubiceho

Odmítnutí Nečasova kabinetu je podle Ivana Gabala o to smutnější, že proti návrhu se postavili i ministři Karel Schwarzenberg, Alexandr Vondra a Jan Kubice, kteří vyšli z prostředí Charty 77 a Mezinárodního helsinského výboru pro lidská práva. „Je pro mne deziluze, že bohužel zapomněli na dobu, kdy se zasazovali za prosazování kontrolní a demokratické role občanů a občanských organizací,“ řekl Gabal, který prý návrh osobně vysvětloval předsedovi TOP 09 a ministru zahraničí Karlu Schwarzenbergovi. Postoj vlády považuje iniciativa za hloupý, nedůstojný a nebezpečný. „Je to takové papalášské bohorovné odmítnutí, ani se neobtěžovali argumentovat,“ stěžuje si Gabal.

Vyšetřovací komise složené z poslanců jsou k ničemu, nic nevyšetří

„Vláda jednoduše nechce, aby se prostřednictvím důvěryhodných a respektovaných osobností mohla veřejnost dovědět, jak a zda vůbec ústavní činitelé konají v reakci na informace BIS o prorůstání mafie do státního aparátu,“ tvrdí Ivan Gabal. Nejvyšší ústavní činitelé totiž dostávají od BIS pravidelně zprávy, v nichž upozorňuje, že „dochází k prosazování partikulárních zájmů prostřednictvím nestandardního ovlivňování rozhodování orgánů státní správy, samosprávy a justice. Takové případy přispívají k podrývání důvěry občanů ve veřejné instituce, což v konečném důsledku ohrožuje samy demokratické základy právního státu“.

Parlamentní komise s účastí občanů se po roce 1989 osvědčily

Přitom parlamentní komise s účastí občanů se osvědčily už na počátku 90. let minulého století, kdy úspěšně vyšetřovaly zásah na Národní třídě nebo okolnosti smrti politického vězně Pavla Wonky. Od té doby, kdy jsou komise složeny jen z poslanců, podle advokátky Hany Marvanové z Veřejnosti proti korupci už nikdy nic nevyšetřily, protože nelze očekávat od těch, kteří jsou pravděpodobně napojeni na korupční chobotnici, že budou vyšetřovat sami sebe. Proto považuje zřízení komise zaměřené na činnost politiků bez zastoupení občanu za zbytečné.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Vedení Prahy

V poslední době je to na magistrátu jedna kauza za druhou. Jak je možné, že je fungování magistrátu v takovém rozvratu a co bude dál? Neměl by už konečně někdo za vše nést odpovědnost? Vždyť vedení je naprosto papalášské, a že by se mu řešilo řešit problémy Prahy se taky říct nedá. Nemyslíte, že bys...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…