Redaktor časopisu Týden zabrousil do vztahů expremiéra Vladimíra Špidly s prezidentem Milošem Zemanem. "Osobní vztahy ale přece také hrají svou roli. Jak se po čase díváte například na Zemanův výrok v jeho knize Jak jsem se mýlil v politice, kde vám vložil do úst výrok, že se Petra Buzková nemůže stát ministryní, protože je 'coura'?" zeptal se expremiéra.
"Ale pro boha živýho, tohle nemá vůbec žádný smysl, vyříkávat si věci, které byly v nějaké knize před lety. To jsou naprosto podružné věci ve vztahu k tomu, co je před námi, co je povinnost. To si myslíte, že přijdete a něco si vyříkáte na férovku? To je naprostá blbost a hlavně je to totálně podružné," odpověděl Špidla na dotaz, zda výrok v Zemanově knize ovlivnil osobní vztah mezi oběma muži.
Zeman v politice ČSSD roli nepopíratelně hraje. Špidla ale odmítá, že by se šéf sociální demokracie Bohuslav Sobotka do stínové vlády bál přizvat lidi sympatizující s prezidentem. Hlavním kritériem výběru do týmu prý byla kompetentnost jednotlivých lidí.
Vláda s komunisty ano. Je jiná situace
Když se Špidla stal v roce 2002 premiérem, odmítl dohodu s KSČM a raději šel do slabé vlády s lidovci a Unií svobody, ačkoli by ČSSD měla s komunisty výraznou většinu. Dnes by bývalý eurokomisař dohodu s KSČM by neodmítnul.
"To byla jiná situace. Nemohl jsem udělat menšinovou vládu, protože jsme přistupovali do Evropské unie a komunisti představovali stranu, která byla proti. Nemyslete si, že to bylo pro sociální demokracii snadné. Skoro bych se vsadil, že by se rozpadla strana, kdybych to udělal," popisuje Špidla události roku 2002.
Zásadním cílem stínového ministra je dle jeho slov zastavit úpadek země. "V okamžiku, až budou jasné poměry po volbách, budu podporovat řešení, které k tomu nejlépe povede. A to při využití jakýchkoli sil, které ve sněmovně budou," dodal.
Absolutně se ztotožňuje s názorem Bohuslava Sobotky, který řekl, že v případě nutnosti je ochoten opřít se v menšinové vládě o komunisty. "Máte hlasy dané proto, abyste udělal nějaký projekt. Vy nemůžete být cimprlich a neudělat to. To byste voliče zradil," ospravedlňuje svůj postoj Špidla.
Vždycky jsou zdroje
Špidlovi je často vyčítán jeho někdejší výrok "Zdroje tu jsou". Nyní chce sociální demokracie opět vyvést zemi z dluhů, expremiér je přesvědčen, že to není nemožné. "Řekl jsem 'Vždycky nějaké zdroje jsou'," uvádí politik svá slova na pravou míru.
"Záleží na tom, jaké použijete priority. A to je fakt. Převezmeme zemi, která bude mít svůj hrubý domácí produkt, ten nebude nula. Bude záležet na tom, abychom ho použili co nejúčelněji. Jestliže pravice pořád škrtá, my jdeme dolů a naše okolí jde nahoru, co to znamená? Že to není dobré hospodaření," uzavírá Vladimír Špidla pro Týden.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: adr