Zeman řádil v Havlově ústavu: Nefachčenka nemají co mluvit o rasové diskriminaci

08.08.2012 8:21 | Zprávy

Debatu prezidentských kandidátů o lidských právech a občanské společnosti ovládl Miloš Zeman. Oponenty Jana Fischera a Jiřího Dienstbiera vyděsil například svým prohlášením, že dělí občanská sdružení na užitečná a neužitečná a rázně vyřešil i problematiku sociálně nepřizpůsobivých občanů. Rovněž zkritizoval ty, kteří mají boj za lidská práva jenom jako frázi.

Zeman řádil v Havlově ústavu: Nefachčenka nemají co mluvit o rasové diskriminaci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miloš Zeman v rozhovoru

Knihovna Václava Havla společně se společností Prague Pride, organizující pochody gayů, uspořádaly debatu prezidentských kandidátů. Zhruba dvouhodinové diskuse se kromě Jiřího Dienstbiera z ČSSD zúčastnili i dva hlavní favorité voleb - Jan Fischer a Miloš Zeman.

Podle reportáže, kterou přinesl deník Právo, byla tématem debaty lidská práva a občanská společnost. Právě v těchto oblastech byl v poslední době často kritizován právě Miloš Zeman. Například Jiří Pehe, bývalý politický poradce prezidenta Václava Havla, jej opakovaně označuje za charismatického autoritáře, který se opájí vlastní velikostí. „ČSSD se dodnes úplně „nevyhrabala“ z pragmatismu bez hodnot a příchylnosti k mocensky utilitárnímu pojetí politiky, který Zeman do strany přinesl,“ napsal v úterý v Deníku Referendum.

Dlouhodobě jej kritizuje i komentátor Karel Hvížďala. „Zdá se, že Miloš Zeman miluje především moc a na politické orientaci mu až tak nezáleží,“ napsal již v roce 2010, kdy se o Zemanově prezidentské kandidatuře začalo poprvé spekulovat.

V debatě se ukázalo, že názory prezidentských kandidátů na tyto oblasti jsou skutečně často rozdílné. Například Miloš Zeman rozčílil oba kandidáty svými slovy, že občanské spolky dělí na užitečné a neužitečné. Fischer opakovaně ocenil kroky, které během čtrnácti měsíců provedla na poli lidských práv jeho vláda.

Miloš Zeman připomněl prioritu jeho strany SPOZ, že by se měla rozšířit účast občanů na správě veřejných věcí a podpořil možnost, aby si voliči mohli vybírat kandidáty napříč politickými stranami. „Tím se zmírní riziko, že se objeví v parlamentu Kristýna Kočí a další podobné zjevy,“ poznamenal čestný předseda SPOZ. Z dalších politiků se několikrát navezl do „politicky jalového“ Stanislava Grosse či předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky za jeho narážky na zubní protézy starších kandidátů.

Zeman: Postavím se nefachčenkům

Jiří Dienstbier se zapojil do debaty o lidských právech představou, že důstojný život by měl být zajištěn všem, zatímco Jan Fischer obhajoval politickou korektnost a kritizoval snahu některých „kvaziprezidentských kandidátů“ získávat snadné body na tématech sociálně vyloučených občanů. „Politická korektnost nějaký smysl má a burcování těchto nálad je naprosto nepřijatelné,“ uvedl Fischer.

Miloš Zeman k tématu uvedl, že prezident především musí mít odvahu postavit se proti lidem, kteří nechtějí pracovat. „Prezident se musí postavit davu nefachčenků a říct jim, že nejsou obětí rasové diskriminace, ale měli by hledat odpověď sami u sebe,“ vyzval.

Zaperlil rovněž v otázce ochrany lidských práv, kde prý někteří často skončí u toho, že řeknou, že tato práva budou bránit. Už však neřeknou, jak konkrétně chtějí na jejich obranu působit. „Pak je to taková pokrytecká fráze, jako když Rath mluví o boji proti korupci, nebo Sobotka o úctě ke stáří,“ vzpomněl opět předsedu ČSSD.

Fischer: Církevní restituce jsou solidní kompromis

Kandidáti se rozešli i v otázce církevních restitucí. Jiří Dienstbier kritizoval jejich nespravedlnost, zatímco Jan Fischer označil odluku jako žádoucí. „Co bylo ukradeno, má být vráceno. Je to solidní kompromis mezi státem a církvemi,“ uvedl lídr předvolebních průzkumů. Miloš Zeman vyjádřil názor, že o takto důležitých otázkách by mělo být pořádáno referendum.

Závěrem si Zeman tradičně rýpl i do novinářů, kteří se prý často dopouštějí mohutných dezinformací. „Novináře v diktatuře je zapotřebí podporovat, ale ve svobodné společnosti je potřeba dát si na ně pozor,“ doporučil expremiér. Pak se podle deníku Právo odebral na balkón kouřit a mezitím oba protikandidáti odešli, takže si adepti Pražského hradu závěrem ani nepodali ruce. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

JUDr. Daniela Kovářová byl položen dotaz

Nemáte dojem, že to už celkově vláda přehání?

Nejde jen o to, že postupuje diskriminačně vůči ruským občanům, kteří tu chtějí získat občanství, a kteří jako jediný z národnostní by se museli vzdát toho svého, proti čemuž jste hlasovala, a proto vám píšu. Ale celkově tu akorát rozdmýchává vášně, když podle mě i na úkor nás občanů nadržuje občanů...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…