Zeman varoval před hněvem lidí kvůli zlodějnám a bídě. Ozval se potlesk

07.05.2013 7:51 | Zprávy

Podle Miloše Zemana bylo příčinou Pražského povstání ponížení českého národa a ztráta důstojnosti v době okupace. Uvedl to v souvislosti s pietním aktem za padlé v době Pražského povstání v roce 1945 u budovy Českého rozhlasu. V současné době, jak řekl ve svém projevu, vede mnohé občany ke ztrátě důstojnosti korupce a nezaměstnanost v zemi.

Zeman varoval před hněvem lidí kvůli zlodějnám a bídě. Ozval se potlesk
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Zeman uctil památku padlých v bojích o rozhlas. Přítomno bylo i několik členů vlády a parlamentu

Nynější režim je sice demokratický, ale i nadále podle Zemana dochází ke ztrátě důstojnosti u lidí, kteří ztratili práci a novou nemohou najít, a u poctivě pracujících, za jejichž zády vyrůstají bez práce zbohatlíci.

"Mluvím o hněvu, mluvím o nenávisti, mluvím o vzteku, který u našeho národa, nebo alespoň u jeho podstatné části může být vyvolán právě novými formami ponižování lidské důstojnosti," prohlásil Zeman.

Miloš Zeman tak nepřímo varoval před tím, že by z důvodu neřešení korupce a rozkrádání mohlo dojít k ponížení a potlačení důstojnosti vlastního národa do té míry, která by mohla vést k dalšímu povstání. ParlamentníListy.cz se proto zeptaly některých opozičních poslanců, zda se jim míra takového ohrožení jeví stejně vysoká.

Nařídí vláda stavět „hladovou zeď" jako Otec vlasti Karel IV.?

„Všichni politici by měli dělat všechno pro to, aby v této zemi byla skutečně postihována korupce a rozkrádání, například zákonem o majetkových přiznáních, aby se vytvářela investicemi nová pracovní místa a snižovala nezaměstnanost, a konečně, aby se změnou volebního zákona rozšiřoval prostor pro aktivní občanství,“ řekl mimo jiné ve svém projevu prezident republiky Miloš Zeman.

„Jakmile jsou lidé nespokojeni a začíná to překračovat nějakou mez, je zde vždy přítomno riziko, že se začnou bouřit,“ říká poslankyně za ČSSD Vladimíra Lesenská. Připomněla i podobné okamžiky z historie. „Vzpomeňme si, že i český král Karel IV., aby se mu lidé nebouřili, jim dal práci a místo almužny je nechal stavět takzvanou „hladovou zeď“.

Až lidé nebudou vědět kudy kam, dojde k radikalizaci

Vladimíra Lesenská je přesvědčena, že naši lidé mají jinou povahu než například lidé ve Francii či Španělsku. „Naši lidé nejsou zrovna hrr, aby hned vyrazili do ulic,“ připomíná. Nicméně, i ona je přesvědčená, že když už lidé skutečně nebudou vědět kudy kam, že do těch ulic vyrazí.

„Bohužel, může dojít i k radikalizaci ve společnosti, jak jsme to zažili před II. světovou válkou," připomíná poslankyně. Jak říká, nechtěla by malovat čerta na zeď, že by zrovna současná krize musela vést k nějakým válečným konfliktům. „Doufám, že k nim ani nepovede, ale když už lidé skutečně nebudou vědět kudy kam, může se vždy najít nějaký populista, nějaký vůdce, který ty lidi poblázní,“ dodává Lesenská.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radmila Zemanová-Kopecká

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Rodina

To, že dítě pláče, když odchází náhradní maminka, myslíte, že je problém v nějakém pořadu? Není spíš v rodičích, kteří, jak je v pořadu často vidět, se o děti dostatečně nestarají? A než řešit zákaz pořadu, nebylo by spíš na místě se zabývat tím, že dost dětí žije v rodinách, které se jim dostatečně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…