Vláda a poslanci v těchto dnech všemi možnými způsoby zdůvodňují, proč v době krize musí sami sobě přidat, když všem důchodcům příjmy a veškeré výhody snižují a když naopak třeba ve Francii snižují platy ministrům i prezidentovi. Současně Pavel Rychetský, předseda Ústavního soudu, na jehož výrok se politici tolik odvolávají, prohlásil, že nález jeho soudu rozhodně nebyl pokynem k tomu, aby si poslanci a ústavní činitelé platy zvýšili.
"Takové chování politiků, které překrucuje výklad nálezu ÚS, v době, kdy vládě a parlamentu už důvěřuje jen 16 procent občanů, je projevem zpupnosti, arogance a zároveň i absolutní izolovanosti, v které žijí. Potvrzuje to i průzkum agentury CVVM při Akademii věd ze soboty 21. července 2012: uklizečky mají vyšší prestiž ve společnosti než poslanci a ministři na tom nejsou o moc lépe. Pravda je přece jednoduchá jako úsečka: V době krize si nemají politici zvyšovat platy," je přesvědčen Hvížďala.
Politici jako opičky...
Podle něj popisují sociologové tuto situaci jako efekt akvária. Jde o to, že všichni živočichové, kteří žijí uzavřeni v malém prostoru, si postupně odvyknou na nebezpečí volné přírody. Vzroste v nich naopak pocit instantní důležitosti, o které nejprve přesvědčí sebe a pak se v tom utvrzují navzájem. "Politici jako opičky si navzájem vybírají z kožichů blechy a nemají strach, že by se k nim mohl přiblížit cizí alfasamec, protože se opevnili za zdmi svých úřadů a aut s temnými skly," píše publicista.
Jejich argumenty a konstrukce, kterými se snaží ospravedlnit jejich zvýšení platů, zní prý příliš složitě, vykonstruovaně a komicky, než aby se jim dalo věřit. Postrádají totiž geometrickou jednoduchost morálních rozhodnutí, a proto jsou naprosto neobhajitelné. Zároveň se na nich ukazuje to, že politici nezpozorovali nebezpečí, ve kterém se ocitli.
"Politické akvárium je proměnilo v machiavelisty, kterým jsou občané zcela lhostejní a je jedno, jakou ideologii zastávají. A protože jim podobných prohřešků prošlo hodně, přesvědčili dokonce sami sebe, že na takové chování mají právo. Projevují se jako sobci a oportunisté. My občané pro ně jsme jen nástrojem pro sycení jejich vlastních potřeb. A o tom občany svými úvahami o zvyšování svých platů v době krize bezostyšně a transparentně přesvědčili," píše Hvížďala.
Občanům jednou dojde trpělivost
Podle něj ale politici zapomněli na to, že každá nenormalita, třeba v podobě zvyšování svých platů, která je zdůvodňována krkolomnými konstrukcemi, musí jednou narazit na hranice, za kterými už je existence takových jedinců pro společnost nebezpečná a občan si to nenechá líbit. A právě k této hranici jsme se nebezpečně přiblížili, je přesvědčen publicista.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: adr