O celé petiční akci informovaly ParlamentníListy.cz jako první zde:
John si myslel, že mu policisté věří. Teď mu nalijí čistého vína
I elitní útvary vzaly pera do rukou
"Každý den mi přijde poštou nebo kurýrem několik tisíc obálek. To rozlepování je strašná práce," běduje se smíchem pro ParlamentníListy.cz místopředseda policejních odborů Daniel Bláha. Není obvyklé, aby takové množství podřízených jakéhokoli ministra vyjádřilo tak masivní nedůvěru.
"To byste se divili, kdo všechno je na arších podepsán. Od řadových strážmistrů až po plukovníky. Jsou zde i členové elitních policejních útvarů, ale i policejního prezidia. Osobní údaje, hodnosti však samozřejmě nebudeme zveřejňovat, aby nedocházelo k nějakým perzekucím," vysvětluje Bláha.
30 30 30
Přestože byl termín ukončení podepisování petice stanoven na 15. března, je z provozních důvodů prodloužen.
"V celku nepochopitelně se až na konci února doslova roztrhl pytel s archy. Prodloužili jsme tedy akci do konce týdne a číslo 22 000 určitě bude ještě překročeno. Když může Mountfield prodlužovat kolo štěstí, proč ne my kolo důvěry," řekl ParlamentnímListům.cz předseda Nezávislého odborového svazu policie (NOSP) Zdeněk Štěpánek, který tímto počinem reagoval na slova ministra vnitra Radka Johna, že má důvěru policistů.
"Máme u sebe ještě několik tisíc podpisů, které nebyly započítány do konečné sumy. Za škrty 30 procent na provoz, 30 procent na investice bude mít pan ministr 30 tisíc podpisů," neodpustil si poznámku místopředseda Unie bezpečnostních složek Zdeněk Buřič.
Policisté a hasiči: Proč petice? Místo na platy jdou peníze na provoz
Kalousek nedá ani korunu
Ministr vnitra Radek John se ještě před začátkem petice hájil. "Jsem první ministr, který má takto drasticky osekaný rozpočet a musí dělat nepopulární kroky. Moji předchůdci rozhazovali plnými hrstmi a také díky nim je naše země v ekonomické situaci v jaké je. Pro policisty jsem vyjednal, že se nebude danit odchodné, nebudou se rušit výsluhy a nebude se propouštět. Po nelehkém boji jsem policii zajistil nezávislého policejního prezidenta a opět deklaruji plnou podporu jejich práci bez jakýchkoli politických tlaků," uvedl v minulosti pro ParlamentníListy.cz Radek John.
Nyní dodal, že petice je špatně adresovaná a měla putovat na vládu a nikoli jen na jeho resort. Fakt, že jeho odvolání požaduje více než polovina policejního sboru, nehodlá řešit. "O čem bych jednal? Ve státním rozpočtu není ani jedna koruna, ale dluh 135 miliard. Nikdo není schopen vyjednat pro resort vnitra ani korunu navíc," rozzlobil se John.
John to nepochopil. Petice je pro premiéra, aby ho odvolal, říká odborář
Otázka cti
Podle odborů tu však nejde jen o peníze. Ty od počátku Johnova funkčního období vyčítaly ministru vnitra amatérismus i to, že se porad jeho náměstků účastní ministr dopravy Vít Bárta.
"Je toho opravdu víc, než jen výplatní páska. Výroky o lemplech, spáčích a bagetách na pumpě zná každý polda do nejzapadlejší staničky v zemi, existuje něco zde jako otázka cti," uzavřel Štěpánek.
Celkově je policistů v České republice 41 tisíc.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Pavel Kozdera