Budete se divit, varoval nás včera David Rath...

12.11.2013 6:54 | Zprávy

David Rath po propuštění z vazby řekl novinářům, že o návratu do politiky neuvažuje. Chtěl by se ale jako občan skrze své přátelské vztahy s některými politiky mimo jiné zabývat otázkou ohrožení svobody. Připomněl, že žijeme pod neustálým dohledem kamer, naše e-maily a telefony jsou monitorovány. Co s tím? Odcestovat na Mars. Alespoň to s nadsázkou doporučuje bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby a generál v záloze Andor Šándor.

Budete se divit, varoval nás včera David Rath...
Foto: repro ČT, tan
Popisek: David Rath na svobodě

Z korupce obžalovaný David Rath byl v pondělí po osmnácti měsících ve vazbě propuštěn na svobodu na základě rozhodnutí Vrchního soudu v Praze, který tak vyhověl Rathově stížnosti. Brány ruzyňské věznice opustil krátce po třetí hodině. Poté uspořádal tiskový brífink na náměstí v Hostivici.

Do politiky se vrátit nechce

Do politiky se Rath podle svých slov vracet nechce. Ukázala se mu prý z té nejhorší stránky - tedy tak, že může člověka přivést až na samé dno. „Byl zájem některých politiků tuto kauzu použít nebo zneužít," uvedl na brífinku bývalý středočeský hejtman a exposlanec ČSSD, který se chce teď věnovat práci ve své soukromé ordinaci. Kromě toho má v úmyslu také působit jako občan a skrze některé své přátele v politice na modernizaci systému českého vězeňství, aby se vymanilo z represivního stalinského systému produkujícího recidivisty. Vězeňská služba se k němu ale prý chovala lépe než orgány činné v trestním řízení. Svou kauzu považuje za politický proces a dodal, že proti němu byly použity naprosto extrémní prostředky, a to jak ve sledování, tak v tom, že ho vozili v kolonách s vrtulníky a těžkooděnci se samopaly.

Žijeme jako v Orwellově románu

Na brífinku hovořil také o ohrožení svobody. „Myslím si, že se objevuje v České republice spousta negativních jevů, které se sem dostávají ze zahraničí. Vezměte si třeba tu kauzu Snowden nebo sledování paní Merkelové. Prostě žijeme ve světě, o kterém jsme si nedávno jen četli v románech jako je třeba Orwellův 1984 nebo od Kurta Vonneguta Mechanické piano, ve světě, který najednou začíná být totálně pod dozorem. Neustále někdo někoho odposlouchává, sleduje, všude jsou kamery, každý váš telefon je monitorován, každý váš mail je monitorován. To je třeba jedno z témat, které si myslím, že by mělo začít čím dál tím víc rezonovat v tom veřejném prostoru, jestli to je správný směr,“ nastínil novinářům svůj další okruh zájmu.

(Edward Snowden - někdejší technik amerických tajných služeb, který světu vyzradil informace o rozsáhlém špehování americkou NSA – pozn. red.).

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Kupka

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pomoc po povodních: Prezident Pavel nesl krabici. „Proč radši neposlal hradní stráž?“ ptá se generál

17:57 Pomoc po povodních: Prezident Pavel nesl krabici. „Proč radši neposlal hradní stráž?“ ptá se generál

Proč tentokrát při povodních masivněji nepomáhá armáda? A je správné, aby prezident osobně pomáhal v…