Mlžení na obraně. Jak je to s členstvím a provizemi pro NAMSA?

03.12.2011 23:11 | Zprávy

Česká republika láduje už téměř 13 let do bruselské centrály NATO ze svého státního rozpočtu velké sumy jako svůj členský poplatek. Součást NATO, která má na starosti zbrojní kontrakty (NAMSA), nám ale přesto navíc ještě účtuje za každý dohodnutý obchod, s výjimkou úzké množiny vybraných komodit, nemalé provize, navíc jí do měšce platíme ročně jen za pouhé členství v projektu NAMSA 60000 euro, tedy 1,5 miliónu korun.

Mlžení na obraně. Jak je to s členstvím a provizemi pro NAMSA?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr obrany Alexandr Vondra

Protože je ale Vondrovo ministerstvo obrany na toto slovo silně alergické, říkejme tomu klidně třeba jejich slangem - manipulační poplatky. Výsledek je však stejný: peníze z republiky tečou do ciziny, i když bychom mnoho zbrojních nákupů mohli realizovat sami: přímo a bez prostředníků, rovnou s renomovanými českými firmami.

ParlamentnímListům.cz se totiž ozval zdroj blízký ministerstvu obrany, který upozornil na záměrně nepravdivá tvrzení ředitele sekce vyzbrojování Pavla Bulanta. Ten v reakci na předchozí článek našeho webu o podezřelých a pravděpodobně i nezákonných okolnostech nákupu vojenské munice za více než 200 miliónů korun z dubna tohoto roku, právě přes NAMSU (viz reakce z MO z 14. 10.), prohlásil, že Česká republika je členem programu, v jehož rámci nejsou nákupy zbraní a munice zatíženy žádnými provizemi ani administrativními poplatky.

Související: Vondra lhal vládě v případě nákupu vojenského materiálu


„Jako člen agentury NAMSA totiž ČR platí členské příspěvky po celou dobu svého členství (cca 60000 euro ročně) aniž dosud možnosti jakéhokoliv nákupu pro naše ozbrojené síly využila," píše Bulant v reakci na článek ParlamentníchListů.cz. Češi si tedy platí permanentně prostředníka v obchodech, které můžeme realizovat snadno sami dobře.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Blahuš

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Jestli máte plán, jak zajistit dostupné bydlení, proč jste s ním nepřišel už jako ministr?

Tvrdíte, že máte plán, jak ročně zajistit až 10 000 bytů s dostupným nájmem navíc. A způsob, jak do bydlení nalít až 50 miliard ročně. A můžete ten váš plán rozvést? A máte také plán, jak lidem zpřístupnit vlastní bydlení, na které dosáhnou i třeba za pomocí hypoték, na které ale teď téměř nikdo ned...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Čeští vojáci na Ukrajině? Nikdo nám neřekl jasné ano. Ani z vládních stran

11:48 Čeští vojáci na Ukrajině? Nikdo nám neřekl jasné ano. Ani z vládních stran

ANKETA Měla by Česká republika vyslat vojáky na Ukrajinu, aby tam v rámci „koalice ochotných“ dohlíž…