Na okraji Beskyd je vesnička Hostašovice, nad níž se v kopci skrývá ostře sledovaný areál. Jde o jeden z osmi muničních skladů armády, přičemž příští rok jich zůstane sedm. Sedm strategických skladů, kde je za přísných bezpečnostních podmínek uskladněna v zapečetěných bednách dělostřelecká, pěchotní i ženijní munice. Jejich technická ochrana se ale stala terčem různých dohadů.
Stačí dvacet profíků
To byl i důvod, proč do utajovaných prostor armáda pustila skupinu novinářů. Do roku 2004 dohlíželi na muničáky vojáci základní služby. V každé posádce jich bylo zhruba sto, dnes jich díky elektronické ostraze hlídá každý sklad na dvacet, ale profesionálů z vojenské policie. Příští rok nicméně končí u pěti z osmi skladů smlouva s firmou Trade FIDES, která elektronický systém navrhla a provozuje. „Vyvinuli jsme systém, ale armáda chtěla něco jiného. Rok nám trvalo jeho doladění,“ řekl Petr Bauer z Trade FIDES. Právě tato firma by se podle armády měla bez výběrového řízení starat o vše zhruba za miliardu i nadále.
Muniční sklad v Hostašovicích se rozkládá na dvou stovkách hektarů. Kolem něj se jako dlouhý had vinou vnější oplocení zakončené ostnatým drátem a vnitřní oplocení opatřené senzory, které zaznamenají i nejjemnější kontakt. V meziprostoru stojí na sloupech v řadě za sebou kamerové systémy. Vše je rozmístěno tak, aby v monitorovacím středisku u vjezdu do základny mohli dohlédnout i do nejvzdálenějších míst perimetru. Na obrazovkách vše hlídá služba. „Od té doby, co jsou areály muničních skladů vybaveny tímto systémem, nedošlo k narušení,“ sdělil Pavel Chovančík z olomouckého velitelství vojenské police.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský