„15 tisíc Kč po mně chtějí. Pomoc!“ Levnější elektřina? Tvrdý náraz

10.04.2024 4:44 | Komentář

Více než sto tisíc českých domácností už za první dva měsíce tohoto roku stihlo provést změnu dodavatele energie. „K tomu, aby je přechod na levnější variantu nestál nakonec víc na různých pokutách, je nezbytné se podívat, jak mají koncipované smlouvy, a tomu přizpůsobit své rozhodnutí,“ upozorňuje pro ParlamentníListy.cz poslanec Patrik Nacher. „Občané jsou z pohledu energetického zákona tzv. chráněnými zákazníky. Ale neznamená to, že mohou ‚běhat sem a tam‘,“ konstatuje Vladimír Budinský, předseda spolku KONEC UHLÍ – NOVÁ ENERGIE. A bývalá předsedkyně ERÚ Alena Vitásková je přesvědčena, že dodávky energií by měly být službou, nikoliv spekulativním byznysem.

„15 tisíc Kč po mně chtějí. Pomoc!“ Levnější elektřina? Tvrdý náraz
Foto: Hans Štembera
Popisek: Elektrická zásuvka

Oživení na trhu s energiemi vede spotřebitele k tomu, že ve větší míře sahají ke změně dodavatele, která jim může přinést úsporu až desítek tisíc korun ročně. Jen za úvodní dva měsíce letošního roku došlo u domácností ke 115 tisícům změn dodavatele elektřiny a plynu, což představuje meziročně nárůst o 69 procent v případě dodávek elektřiny a o 25 procent v případě odběru plynu. Zcela bez rizika se však změna dodavatele obejít nemusí. Při vidině lákavé úspory je totiž dobré nezapomínat na možné potíže vyplývající z tohoto kroku a také na to, jakým způsobem může dosavadní smluvní partner zareagovat a co všechno si může v důsledku předčasně ukončeného smluvního vztahu nárokovat.

Jde o možné sankce ze strany původního dodavatele, a proto si lidé mají dát pozor na to, zda se jim změna opravdu vyplatí, a spočítat si to. „Když chtějí změnit dodavatele energie, tak si mají nejprve zjistit, jestli mají smlouvu na dobu určitou, nebo neurčitou. Když mají na dobu neurčitou, je to v pořádku. Ale když ji mají na dobu určitou, je třeba se podívat do podmínek uvedených ve smlouvě, jak je to s ukončením odběru před koncem určité doby, jaké se k tomu vážou podmínky. K tomu, aby je přechod na levnější variantu nestál nakonec víc na různých pokutách, je nezbytné se podívat, jak mají koncipované smlouvy, a tomu přizpůsobit své rozhodnutí,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz poslanec Patrik Nacher, který se dlouhodobě věnuje ochraně spotřebitelů. Zákazníci si stěžují, že dodavatel chce za výpověď smlouvy i 15 tisíc Kč a žádají pomoc.

Výhoda je vždy kompenzována nějakou nevýhodou

„Občané jsou z pohledu energetického zákona tzv. chráněnými zákazníky. Z toho vyplývají pro zákazníky jistoty a výhody. Obchodník pro ně musí energii nakoupit dopředu za ceny platné v době uzavření obchodu a zákazník má jistotu, že energii bude mít. Z toho důvodu zdražování, ale na druhé straně také zlevňování probíhá pomaleji. Z toho důvodu nemohou zákazníci ‚běhat sem a tam‘. Každá mince má dvě strany. Výhoda je vždy kompenzována nějakou nevýhodou,“ reaguje pro ParlamentníListy.cz Vladimír Budinský, předseda spolku KONEC UHLÍ – NOVÁ ENERGIE a bývalý ministr dopravy.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

věřit nutelierovi se nevyplácí, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusecharl , 10.04.2024 8:51:03

|  13 |  0

Další články z rubriky

Řešte ceny elektřiny. Teď. Buďte tvrdí. Návod pro Čechy

13:05 Řešte ceny elektřiny. Teď. Buďte tvrdí. Návod pro Čechy

V poslední době přibývá varování před brzkým růstem cen energií a také doporučení, aby si odběratelé…