Bývalému ministru financí a prvnímu místopředsedovi TOP 09 Miroslavu Kalouskovi nedá spát hrozba, která podle něj spočívá v působení předsedy hnutí ANO Andreje Babiše v čele rezortu. „Ministr financí garantuje primární legislativu zákona o bankách, zákona o České národní bance, o podílovém a kapitálovém trhu a dalších zákonech. Výrazným způsobem tedy určuje pravidla, ve kterých se pohybují banky,“ uvedl v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz Miroslav Kalousek.
Připomněl také, že Ministerstvo financí je rovněž regulátorem vůči stavebním spořitelnám, které jsou součástí finančních skupin, že ministr financí má obrovskou úlohu v tvorbě pravidel bankovního prostředí a sám je také regulátorem bankovního prostředí. „A ten samý člověk má úvěry za desítky miliard korun. Do toho, že vstřícnost bankovních domů, které mu udělají vhodné úvěrové podmínky za to, že on svojí pravomocí regulátora a tvůrce legislativy bude zase vstřícný k bankám, neuvidí nikdo, protože úvěrové smlouvy podléhají bankovnímu tajemství,“ varoval Miroslav Kalousek před Babišovým střetem zájmů.
Babiš nepotřebuje miliony v obálce, potřebuje výhodné úvěry na miliardy
Podle něj se tam budou točit obrovské miliardy a zaplatí to všichni ostatní klienti nebo daňoví poplatníci. A zareagoval i na námitky, že majitel Agrofertu neměl zapotřebí jít do politiky s cílem zbohatnout. „Ano, souhlasím s veřejností, že Andrej Babiš nepotřebuje sedm milionů v obálce. Andrej Babiš potřebuje výhodné úvěrové podmínky za desítky miliard a ve funkci ministra financí je v ideální pozici, kdy mu na to všichni přispějeme a nikdo se to nikdy nedozví,“ řekl pro ParlamentníListy.cz Miroslav Kalousek.
Možnost, že by šel Andrej Babiš bankám na ruku, a ty mu to vracely v úvěrových podmínkách pro Agrofert, se však nezdá být příliš jednoduchá. „Ministr financí může být vstřícný k jakémukoli poplatníkovi, tedy i k bankovním domům, nedělal bych z nich nějakou speciální kategorii. Ale dohled nad bankami a regulace nespadá pod Ministerstvo financí, ale pod Českou národní banku,“ konstatuje pro ParlamentníListy.cz Petr Sklenář, hlavní ekonom finanční skupiny Atlantik, člena skupiny J&T Finance.
Vstřícnost vůči bankám se může projevit jen v případě sektorové daně
Protože regulatorní vliv na banky má především ČNB, tak se domnívá, že Ministerstvo financí přistupuje k bankám jako k jakémukoli jinému poplatníkovi daně. „Souhlasím s tím, že Ministerstvo financí je spolutvůrcem příslušné legislativy, případně nastavení nějaké mimořádné sektorové daně, to v gesci Ministerstva financí je. Ale je to stejné jako pro jakékoli jiné obory,“ upozorňuje Petr Sklenář, že ministr financí nemůže udělat vůči bankám vstřícný krok víc než vůči jakýmkoli jiným subjektům.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník