Centrální banky skupují zlato, svědčí to o času rizik, upozorňuje ekonom

06.04.2013 17:00 | Zprávy

Zlato je po celém světě v kurzu už od roku 2008, kdy vypukla finanční krize. Zatímco před šesti lety stál gram zlata asi 300 korun, teď se za něj platí leckdy i přes tisícovku. Právě to nutí některé lidi k zamyšlení, zda i oni si nemají s ohledem na zajištění rodiny nakoupit do trezoru zlaté cihličky. Důvodem je i nově vzniklá bankovní krize na Kypru, z celkového pohledu je to pak trvající krize eurozóny.

Centrální banky skupují zlato, svědčí to o času rizik, upozorňuje ekonom
Foto: archiv
Popisek: Zlaté cihly, ilustrace

Koncem loňského roku vyhlásil veřejnoprávní rozhlas soutěž o české historii, ale kupodivu výhrou nebyly peníze, ale zlaté cihly. Velká vánoční soutěž Radiožurnálu o zlatou cihlu probíhala několik týdnů formou vědomostních otázek.

Vyhrát zlatou cihlu – pro někoho to je myšlenka poněkud podivná, ale pro ekonomy už tak ne. Podle nich se Český rozhlas zachoval velmi rozumně, neboť i světové burzy zaznamenávají trvalý nárůst ceny zlata, i když samozřejmě na burzách se cena zlata aktuálně pohybuje podle poptávky směrem nahoru i dolů.

Jak ParlamentníListy.cz zjistily, v těchto dnech je aktuální cena zlata za gram v korunách 993.89 Kč/gram. Zlato se totiž nyní obchoduje především v gramech a v trojských uncích. Historicky se ale obchodovalo v uncích; až s rozvojem významu metrické soustavy a obchodu se zlatem se prosadila i cena za gram zlata.

S ohledem na možné pády ekonomik různých států se zdá ale nákup zlata nejenom zajímavou myšlenkou, s ohledem na bankovní krizi na Kypru pak i rozumnou investicí.

Centrální bankéři zlato zatracovali, ale teď se jej snaží nakoupit

„Zatímco centrální banky se v minulosti zlata systematicky zbavovaly, tak v posledních letech a měsících - a Česká národní banka není výjimka - zlato zpětně nakupují. Chtějí ho mít zpátky pod kontrolou, což je na jedné straně záležitost asijských ekonomik – třeba Číny - ale my jsme zaznamenali i snahu německé Bundesbank dokonce fyzicky přivézt zlato ze Spojených států. To je jenom znak toho, že před námi jsou časy rizik a nebezpečí. I centrální bankéři, kteří zlato zatracovali, tak se jej dnes snaží zpátky dočerpat do svých zásob,“ upozornil v této souvislosti ParlamentníListy.cz Josef Šíma z katedry institucionální ekonomie Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Robert Králíček byl položen dotaz

Pošta

Že je doručování poštou tragické se ví už dlouho. Vy za to kritizujete Rakušana, ale co jste udělali vy, aby česká pošta fungovala líp? Třeba když jste byli ve vládě? Nebo co uděláte, když v ní zas budete? Běžná situace: Zásilka nedoručena, adresát nezastižen, přitom jste doma, ale nikdo se vám neoz...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Marek Vašut, Vítězslav Jandák a status umělce. Mnohé se vyjasnilo

4:39 Marek Vašut, Vítězslav Jandák a status umělce. Mnohé se vyjasnilo

Státní umělci? Prezident Petr Pavel podepsal vládní novelu zákona o podpoře kultury definující statu…