Centrální banky skupují zlato, svědčí to o času rizik, upozorňuje ekonom

06.04.2013 17:00 | Zprávy

Zlato je po celém světě v kurzu už od roku 2008, kdy vypukla finanční krize. Zatímco před šesti lety stál gram zlata asi 300 korun, teď se za něj platí leckdy i přes tisícovku. Právě to nutí některé lidi k zamyšlení, zda i oni si nemají s ohledem na zajištění rodiny nakoupit do trezoru zlaté cihličky. Důvodem je i nově vzniklá bankovní krize na Kypru, z celkového pohledu je to pak trvající krize eurozóny.

Centrální banky skupují zlato, svědčí to o času rizik, upozorňuje ekonom
Foto: archiv
Popisek: Zlaté cihly, ilustrace

Koncem loňského roku vyhlásil veřejnoprávní rozhlas soutěž o české historii, ale kupodivu výhrou nebyly peníze, ale zlaté cihly. Velká vánoční soutěž Radiožurnálu o zlatou cihlu probíhala několik týdnů formou vědomostních otázek.

Vyhrát zlatou cihlu – pro někoho to je myšlenka poněkud podivná, ale pro ekonomy už tak ne. Podle nich se Český rozhlas zachoval velmi rozumně, neboť i světové burzy zaznamenávají trvalý nárůst ceny zlata, i když samozřejmě na burzách se cena zlata aktuálně pohybuje podle poptávky směrem nahoru i dolů.

Jak ParlamentníListy.cz zjistily, v těchto dnech je aktuální cena zlata za gram v korunách 993.89 Kč/gram. Zlato se totiž nyní obchoduje především v gramech a v trojských uncích. Historicky se ale obchodovalo v uncích; až s rozvojem významu metrické soustavy a obchodu se zlatem se prosadila i cena za gram zlata.

S ohledem na možné pády ekonomik různých států se zdá ale nákup zlata nejenom zajímavou myšlenkou, s ohledem na bankovní krizi na Kypru pak i rozumnou investicí.

Centrální bankéři zlato zatracovali, ale teď se jej snaží nakoupit

„Zatímco centrální banky se v minulosti zlata systematicky zbavovaly, tak v posledních letech a měsících - a Česká národní banka není výjimka - zlato zpětně nakupují. Chtějí ho mít zpátky pod kontrolou, což je na jedné straně záležitost asijských ekonomik – třeba Číny - ale my jsme zaznamenali i snahu německé Bundesbank dokonce fyzicky přivézt zlato ze Spojených států. To je jenom znak toho, že před námi jsou časy rizik a nebezpečí. I centrální bankéři, kteří zlato zatracovali, tak se jej dnes snaží zpátky dočerpat do svých zásob,“ upozornil v této souvislosti ParlamentníListy.cz Josef Šíma z katedry institucionální ekonomie Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Mgr. Martin Baxa byl položen dotaz

Hospodaření ČT

Prosadili jste zvýšení poplatků pro ČT a ČR. Jak ale vysvětlíte, že budeme platit víc, ale systém kontroly hospodaření jste ponechali tak jak je - tedy neprůhledný? Proč, když jde o veřejnou službu, z veřejných peněz, nemá veřejnost možnost nahlédnout do toho, jak se s jejich penězi nakládá? To vám ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Marek Vašut, Vítězslav Jandák a status umělce. Mnohé se vyjasnilo

4:39 Marek Vašut, Vítězslav Jandák a status umělce. Mnohé se vyjasnilo

Státní umělci? Prezident Petr Pavel podepsal vládní novelu zákona o podpoře kultury definující statu…