Blíží se k nám krize a hrozí inflace, která bude vyšší než tři procenta. Jak zajistit své peníze poradila ParlamentnímListům.cz ředitelka společnost Next Finance Markéta Šichtařová. „V období krize by na prvním místě neměly být úvahy, jak co nejvíce vydělat, ale spíše úvahy o tom, jak se zajistit před rizikem. Jinými slovy, když opravdu dochází k nějaké krizi, a to nemyslím běžnou krizi, ale krizi, kdy dochází třeba k pádům bank, je na místě přemýšlet, jak nepřijít o peníze proto, že nějaká banka či nějaký fond zkrachuje,“ konstatovala Šichtařová.
Větší bezpečí, menší výnosy
„Z tohoto pohledu to bezpečí bude vždycky doprovázeno nižším výnosem a v dobách vysoké inflace si troufnu říci i mírným reálným znehodnocením peněz,“ podotkla pro ParlamentníListy.cz. „Čili pokud neseženeme nějaký bankovklad nebo fond, tedy něco, co nám přinese po zdanění čistý procentuální výnos meziročně vyšší, než nějaká tři procenta, tak se nám peníze reálně znehodnocují, upozornila ekonomka.
Na druhou stranu ale podle ní není prakticky možné najít takto vysoké zhodnocení a přitom mít peníze uložené velmi bezpečně. „Bezpečně tak, aby nebylo riziko, že někdo, kde jsou ty peníze uložené, buď nezbankrotuje nebo že nebude investovat do nějakých akcií, dluhopisů či jiných cenných papírů, které se v době krize znehodnocují,“ míní ekonomka.
Pro málo peněz je nejlepší banka
„Takže zatímco v dobách hospodářského růstu bývá logickou volbou investovat na kapitálovém trhu, tak v době krize se mi zdá, že čím méně peněz člověk má, tím si je musí více chránit, aby byly zabezpečeny,“ uvedla ParlamentnímListům.cz Šichtařová základní poučku a dodala: „Protože, když má někdo sto tisíc a přijde o ně, je to pro něj větší tragédie, než když někdo má deset milionů a přijde o ně, protože ten si je pravděpodobně dokáže vydělat znovu.“
„Z toho logicky vyplývá, že s málo penězi se musíme snažit podstupovat co nejmenší riziko, čímž se ale budou tyto peníze v době krize reálně mírně znehodnocovat. A menší riziko je z tohoto pohledu tam, kde jsou peníze pojištěné, tedy v bance,“ konstatovala Šichtařová. Vklady jsou totiž v ČR pojištěny proti krachu bank ze zákona až do výše sto tisíc euro. „Samozřejmě neuvažujeme o takové apokalypse, kdy zbankrotuje stát, protože pak by asi ani na takové výplaty nebylo. Ale to už bychom s takovými úvahami zašli až příliš daleko,“ uklidňuje ekonomka.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Ondřej Vaněk