Jak poukázala jedna z inkasních agentur působících v Evropě, nezřídka se stává, že si starší lidé berou pro potřeby mladších členů rodiny půjčky, které následně rodina nechce nebo nemůže splácet. A starobní či invalidní důchod pak nestačí na včasné splácení závazků a dochází k velmi problematickému zadlužení.
Jak vyplývá z analýz skupiny zabývající se správou pohledávek (KRUK), nejde přitom jen o okrajovou skupinu lidí – jen KRUK spravuje dluhy více než dvou tisíc osob ve věku nad 65 let. Průměrný dluh českého seniora se přitom pohybuje ve výši 47 200 korun.
Tento současný stav na finančním trhu charakterizuje mimo jiné omezená dostupnost úvěrů a potíže s doložením příjmu či zajištěním těch, kteří ho potřebují (zpravidla těch, co nepobírají důchod). A tím se pravidelný příjem seniorů stává nejlepším řešením pro snadné získání půjčky. Babičky a dědečkové chtějí svým nejbližším pomoci, podlehnou prosbám a berou na sebe závazky, které pak ale často nejsou schopni zvládnout. Zhoršující se situaci dokládá i počet exekucí na důchody, který má rostoucí tendenci. Problém nastává nejčastěji v momentě, když se rodina přestane z různých důvodů o svoje dluhy starat a senior zůstane na splátky sám.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová