EU chce vysát peníze českých občanů a udělat z nás kolonii, burcuje poslanec

26.01.2013 15:15 | Zprávy

ROZHOVOR Poslanec Radim Fiala, který odešel z ODS, se zlobí na vládu, že ustupuje Bruselu, chce u nás zavést euro a nebyla důraznější při jednání o bankovní unii. Podle Fialy je vláda proevropská až příliš. Pro evropské banky by mohly být skvělou kořistí úspory českých střadatelů, varuje poslanec. Podle něho se socialismus a plánování přestěhovalo z Ruska do EU.

EU chce vysát peníze českých občanů a udělat z nás kolonii, burcuje poslanec
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto.

Jak se díváte na vládní politiku ve vztahu k EU?

Spousta novinářů mi říká, že tato vláda neumí dobře dělat evropskou politiku, protože s EU moc nespolupracuje. Já si myslím, že to je naopak. Že tato vláda spolupracuje s EU až moc z toho důvodu, že neomylně směřujeme k bankovní unii, neomylně směřujeme a tato vláda nás vede k euru a vede nás k daleko hlubší integraci, což já považuji pro všechny státy EU za velkou ekonomickou i politickou chybu.

Ono už se to projevuje. Německo již v České republice ovládlo 40 procent trhu s vepřovým masem a dnes se u nás vepřové maso prodává dráž než v Německu. To přece není to partnerství, které nám bylo slibováno. To je tvrdá ekonomická soutěž, ve které taháme za kratší provaz – i díky regulacím EU, které si prosazují velké státy. Obávám se, že tuto vládu vede ke snaze snížit schodek a zlepšit ekonomickou situaci touha nikoli zlepšit život občanů ČR, ale dodržet Maastrichtská kritéria. Pokud splníme Maastrichtská kritéria, tak EU může rozhodnout, že Česko vstoupí do eurozóny. Český parlament o tom hlasovat nebude a nás se ptát nikdo nemusí. Euro pro nás není dobré řešení, není to stabilní měna. Ekonomická situace jednotlivých států je natolik rozdílná, že je velmi problematické tu měnu udržet a stojí to velké náklady v přerozdělování a vyžaduje si to další centralizaci a regulaci, které škodí svobodné ekonomice i demokracii.

A Evropskou unii vede k tomu, aby Česká republika přijala euro jedna jediná věc: aby rozložila své dluhy na více států a nás učinila dlužníky. Ve sněmovně se o sedmi milionech, které se našly u Davida Ratha, hovořilo čtyři až pět hodin, ale když se jednalo o tom, že Česká republika v okamžiku přijetí eura bude muset vynaložit na záruky pro EU 350 miliard, tak to bylo schváleno za 20 minut. To je přece neuvěřitelné. Jakmile budeme mít euro, budeme muset splácet tuto záruku. Já rozumím paní Merkelové a panu Hollandovi, že potřebují rozdělit své dluhy mezi více dlužníků a na to jsme jim dobří. A bankovní unie je podobný příběh, jak vysát prostředky od českých střadatelů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Marek Vašut, Vítězslav Jandák a status umělce. Mnohé se vyjasnilo

4:39 Marek Vašut, Vítězslav Jandák a status umělce. Mnohé se vyjasnilo

Státní umělci? Prezident Petr Pavel podepsal vládní novelu zákona o podpoře kultury definující statu…