Ekonomka na den daňové svobody: Tady vidíte, jak stát hospodaří

11.06.2013 15:05 | Zprávy

Asi už jen málokdo dnes nezaznamenal, že je 11. červen letos podle výpočtů Liberálního institutu dnem daňové svobody. Co to je? Jako den daňové svobody se označuje pomyslný okamžik, od kterého jde veškerá mzda na konto občana. Do té doby naopak veškerý příjem připadá státu. Jenže není asi třeba doplňovat, že to rozhodně nelze brát takto jednoduše.

Ekonomka na den daňové svobody: Tady vidíte, jak stát hospodaří
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonomka Markéta Šichtařová

Je tedy důvod zvednout pomyslnou sklenici a začít jásat? „To je taková ta klasická otázka o poloplné a poloprázdné sklenici – záleží na tom, jak se kdo na to dívá, s jakým naturelem. Každopádně u tohoto dne vidím a chci zdůraznit jednu velkou přednost – a to, že si díky tomu alespoň část lidí udělá představu o tom, co je fiskální iluze. Drtivá většina našich občanů totiž nemá ponětí o tom, kolik jejich vydělaných peněz jde na stát, na jeho hospodaření, a tady to má možnost vidět názorně. A zajímat se o to, co se s těmi penězi dál děje, protože jak víme, mnohdy je s nimi nakládáno alespoň podle informací v médiích dost nehospodárně,“ uvedla pro ParlamentníListy.cz ekonomka a ředitelka Next Finance Markéta Šichtařová.

Připomněla pak i to, že se uvedené datum nedá brát jako jasný předěl pro všechny. „Důvod k oslavám skutečně není pro každého, poněvadž řada lidí musí dělat podstatně déle, aby tohoto přelomu, o kterém se dnes hovoří v rámci celorepublikového průměru, dosáhli,“ poznamenala ještě Šichtařová.

Letos dělají Češi na stát o dva dny déle než vloni

Češi letos na stát pracují 161 dní, vloni připadl den daňové svobody totiž už na 9. června.

„Negativní posun je dán zvýšeným apetitem státního aparátu přerozdělovat veřejné prostředky. Čím méně se stát rozhodne utrácet, tím zkracuje dobu vazalství ‚práce pro stát‘, tedy aktivity každého z nás, jejíž plody neskončí v naší peněžence, ale ve státní kase,“ vysvětlil analytik Liberálního institutu Aleš Rod.

Nutno dodat, že se předělový den, zvaný dnem daňové svobody, v ČR již řadu let příliš neliší, rozdíly jsou pouze v řádu několika dnů.

(Den daňové svobody / Počet dní práce na stát)

  • 2000 6. června 157
  • 2001 7. června 157
  • 2002 11. června 161
  • 2003 12. června 162
  • 2004 15. června 166
  • 2005 14. června 164
  • 2006 14. června 164
  • 2007 11. června 161
  • 2008 7. června 158
  • 2009 13. června 163
  • 2010 18. června 168
  • 2011 15. června 165
  • 2012 9. června 160
  • 2013 11. června 161    

(Zdroj: Liberální institut)

Pokud se přece jen někomu zdá tento den v rámci roku pozdní, tak by měl vědět, že nejpozději k němu dospějí už tradičně Dánové - až 1. srpna. Po nich následují Francouzi a Finové, kteří mají den daňové svobody 26. července. Naopak nejdříve, již 27. dubna, nastal den daňové svobody v Jižní Koreji. Australané přestali vydělávat na stát 5. května.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Mgr. Martin Kupka byl položen dotaz

Jaká je aktuálně situace se zákazem aut se spalovacími motory?

Prý na elektroauta plánuje EU nějaké dotace, znamená to, že je jde o definitivní věc, a že auta se spalovacími motory skončí? A jestli ano, budete dávat na pořízení elektroaut nějaké dotace jako vláda -teda když budete dál u moci? Protože jinak si většina z nás elektroauto nebude moc dovolit nehledě...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Řešte ceny elektřiny. Teď. Buďte tvrdí. Návod pro Čechy

13:05 Řešte ceny elektřiny. Teď. Buďte tvrdí. Návod pro Čechy

V poslední době přibývá varování před brzkým růstem cen energií a také doporučení, aby si odběratelé…