Ekonomka ukázala na jasného viníka vysokých cen elektřiny

21.02.2013 4:41 | Zprávy

Akcie jedné z dosud nejziskovějších českých firem – energetického gigantu ČEZ – padají. Příčinou je nejen hospodářská recese, kvůli níž se snížila spotřeba elektřiny, ale i problémy firmy v zemích na jihovýchodě Evropy, kam putovaly miliardové investice.

Ekonomka ukázala na jasného viníka vysokých cen elektřiny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze jako prostředek k jednání

Po aféře s předraženými výkupními cenami za elektřinu z fotovoltaických elektráren se energetika dostala opět do popředí zájmu, protože společnost česká energetická společnost ČEZ se po Albánii, kde přišla o licenci na distribuci elektřiny, dostala do problémů i v Bulharsku. Kvůli masovým demonstracím proti vysokým cenám elektřiny padla v Bulharsku vláda a tamní úřady zahájily s pobočkami ČEZ řízení o odebrání licence. Na to, jaké mohou být důsledky potíží elektrárenské firmy pro české občany, se ParlamentníListy.cz zeptaly odborníků. Nebude už tak vysoká cena elektřiny ještě růst? Mají se drobní akcionáři raději zbavit akcií problémové společnosti?

S cenou, která se obchoduje na burze, nemůžeme nic dělat. Problém je v příplatcích

Ekonomka Markéta Šichtařová vysvětluje, že cena elektřiny je určována na energetické burze, především v Německu. „U nás máme sice také energetickou burzu, ale ta tvrdě kopíruje německé ceny. Velkoobchodní ceny silové elektřiny jsou naprosto tržní, v této oblasti to funguje naprosto normálně jako třeba u ropy. Ale úplně jiná otázka je, jaké jsou maloobchodní ceny pro domácnosti, protože ty jsou tvořeny jednak cenou, která se obchoduje na burze, a s tím nemůžeme nic udělat, to je v pořádku, a pak dalšími příplatky, které určuje energetický regulační úřad,“ popsala ParlamentnímListům.cz tvorbu ceny, kterou platíme za elektřinu.

Nebýt tunelu kolem fotovoltaiky, mohla být cena elektřiny mnohem nižší

Problém je především v příplatcích, ty se kromě jiného odvíjejí od ceny za obnovitelné zdroje energie. „Největší roli v tom hraje solární energie. A když se na to podíváme z tohoto pohledu, koncová cena pro domácnosti je úplně jiná než tržní, je mnohem vyšší než cena obchodovaná na burze. To už není v pořádku, protože už jde o velmi vysokou cenu ve srovnání s jinými státy. A vysoká je proto, že tady proběhl určitý tunel spojený se solární energií,“ připomíná Šichtařová nedávno rozvířenou diskusi o podezřele výhodných výkupních cenách za elektřinu z fotovoltaických elektráren. „Nebýt tunelu kolem fotovoltaických elektráren, mohla být cena elektřiny výrazně nižší. Jde o mnoho stokorun na člověka za rok, které zaplatí každá domácnost ročně navíc. Kdyby tento byznys nebyl šitý na míru některým konkrétním osobám a firmám, tak by cena elektřiny byla výrazně nižší,“ konstatovala známá ekonomka.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Řešte ceny elektřiny. Teď. Buďte tvrdí. Návod pro Čechy

13:05 Řešte ceny elektřiny. Teď. Buďte tvrdí. Návod pro Čechy

V poslední době přibývá varování před brzkým růstem cen energií a také doporučení, aby si odběratelé…