Při setkání ekonomických špiček na IX. Fóru Zlaté koruny uvedl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), že je nešťastný z finanční negramotnosti Čechů a z jejich neochoty spořit si na důchod. Jeho půldruhého roku starý výrok o finanční negramotnosti tuzemské populace neplatí podle oslovených ekonomů z pohledu znalosti finančních produktů, ale z pohledu schopnosti posoudit nákup jako plýtvání nebo zvážit výhodnost refinancování úvěru.
„Finanční gramotnost u nás určitě problémem je, nicméně česká populace se úplně nevymyká situaci v zahraničí. Spíš musíme mluvit o jednotlivých sociálních vrstvách populace, které mají jiné finanční znalosti podle toho, jakou úroveň vzdělání mají. Ale co je dluh české populace, to je zkrátka těch čtyřicet let komunismu, co tu bylo, kdy úplně zmizelo domácí finanční vzdělávání, a to je věc, kterou budeme určitě dohánět,“ říká pro ParlamentníListy.cz finanční analytik v oblasti zadlužování Michal Kebort, nyní manažer ve společnosti Zlatá koruna.
V Evropě řeší podobné problémy jako u nás
„Pokud jsem měl v minulosti možnost bavit se s britským finančním arbitrem nebo se spotřebitelskými organizacemi z Belgie a podobně, tak ty problémy byly v o něco menší míře než u nás, ale jinak prakticky stejné. Řešili problémy s předlužením, s životním pojištěním, složitými smlouvami, což není o historickém vývoji, ale o tom, jak vypadá která smlouva, o potřebě toho člověka půjčit si na něco a špatně si to spočítat,“ podotýká Michal Kebort.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník