Experti v mdlobách. Nečas vypustil na veřejnost vizi ekonomického růstu

30.05.2013 19:44 | Zprávy

Zatímco americká ekonomika roste, Evropa stagnuje. Do Spojených států se vrací výrobní závody a Evropané přicházejí o práci. Důvodem je podle premiéra Petra Nečase fanatický boj s globálním oteplováním a projekt obnovitelných zdrojů Evropské unie, který zdražuje energie, a tím i cenu evropských výrobků na světových trzích. Ekonomové však s předsedou vlády nesouhlasí.

Experti v mdlobách. Nečas vypustil na veřejnost vizi ekonomického růstu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Petr Nečas

Premiér Petr Nečas viní v rozhovoru pro server Pravý břeh evropský projekt obnovitelných zdrojů energie z toho, že mezi lety 2005 až 2012 vzrostla v Evropě cena zemního plynu pro průmyslové podniky o 38 procent, zatímco ve Spojených státech klesla o 66 procent, cena elektrické energie ve stejném období pro evropské průmyslové firmy vzrostla o 35 procent, ve Spojených státech klesla o 4 procenta. A to prý dělá evropský průmysl stále více nekonkurenceschopným. „Je evidentní, že politika podporující obnovitelné zdroje se promítla do cen energií placených průmyslem a spotřebiteli, což samo o sobě má negativní dopad. Ale zároveň to nemůže být tak masivní. Díky využití břidličných plynů a břidličné ropy je v USA prostě cena energií několikrát levnější, což je strašná konkurenční výhoda. Pak všechno, co je energeticky náročné a má vysokou spotřebu energií, je lépe vyrábět tam,“ objasnil pro ParlamentníListy.cz ekonom Miroslav Zámečník, proč je ekonomicky výhodnější zainvestovat do takových kapacit ve Spojených státech, a ne v Evropě.

Levnější energie má Amerika i bez ohledu na podporu obnovitelných zdrojů

Ekonom uvedl, že i když Evropa výhodu Spojených států prohloubila tím, že podporou obnovitelných zdrojů energii ještě prodražila, měla by Amerika výhodu i bez ohledu na tento krok. „Levnější energii než Evropa by měla Amerika i tak, protože Evropa je závislá na dovozu plynu z Ruska na základě dlouhodobých smluv,“ uvedl. Evropa má prý také ložiska břidličných plynů, ale nezačala je těžit, kdežto Amerika je podle Zámečníka využívá už téměř posledních dvacet let. „Poláci to zkoušejí, ale zatím to nemá bůhvíjaké výsledky. V Evropě je to mnohem citlivější záležitost než v americké Dakotě, kde je osídlení možná deset lidí na kilometr čtvereční,“ poukazuje Zámečník na nesrovnatelné podmínky.

Podporovat solární energii v Česku je hovadina. Kdy jste viděli naposledy sluníčko?

Ale vinit Evropu z vysokých cen elektrické energie v České republice, které zvyšují dotované solární elektrárny, je podle Miroslava Zámečníka nesmyslné. „Je pravda, že jsme na tom nejhůř, protože podpora obnovitelných zdrojů prodražila energii. Ale to si Češi způsobili sami, Evropa neříkala, z jakých zdrojů máme pokrýt ten podíl energie z obnovitelných zdrojů. Mohli jsme to udělat z biomasy, a ne podporovat tu energii, kde máme největší komparativní nevýhodu, a to je solární energetika. Kdy jste u nás viděla naposledy slunce?“ poukázal na nesmyslnost podpory fotovoltaiky v České republice a nazval to „hovadinou“.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Marek Vašut, Vítězslav Jandák a status umělce. Mnohé se vyjasnilo

4:39 Marek Vašut, Vítězslav Jandák a status umělce. Mnohé se vyjasnilo

Státní umělci? Prezident Petr Pavel podepsal vládní novelu zákona o podpoře kultury definující statu…