Falbr fackuje vládu: Na dobrý rating vám každý kašle. Lidi nemají peníze

04.03.2013 10:45 | Zprávy

ROZHOVOR Bývalý senátor a současný europoslanec za ČSSD Richard Falbr míní, že žaloba na prezidenta Václava Klause pro velezradu přichází s křížkem po funuse a nemá u Ústavního soudu šanci. „Mně by se daleko víc líbilo, kdyby Senát přijal usnesení, že Václav Klaus škodí České republice,“ prohlásil Falbr. Ale jako někdejšího šéfa odborů ho mnohem víc trápí rekordní nezaměstnanost a nekompetentnost Nečasovy vlády, kterou označil za nejhorší za posledních dvacet let.

Falbr fackuje vládu: Na dobrý rating vám každý kašle. Lidi nemají peníze
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý europoslanec Richard Falbr (ČSSD), šéf tripartity v Ústeckém kraji.

Kde vidíte hlavní příčiny toho, že v lednu dosáhla míra nezaměstnanosti rekordní úrovně od roku 1993?

Nárůst nezaměstnaných je alarmující, a bohužel se v nejbližší době nezastaví. Příčinu vidím především ve škrtací politice vlády, protože například o práci ve stavebnictví přišlo přes dvacet tisíc lidí, úplně se zastavily stavby. A tím, že lidi přicházejí kvůli úsporným opatřením vlády o peníze, krachují i drobní a střední podnikatelé a živnostníci. Důvod růstu nezaměstnanosti je také dán tím, že tahle vláda nedělá vůbec politiku, která by přispěla k vytváření pracovních míst. Není prostě to, čemu se říká prorůstová politika. Kdyby ty kroky vlády vedly alespoň k úsporám a pak se přistoupilo k prorůstovým opatřením. Ale to ne.

Přispěly podle vás ke zvýšení nezaměstnanosti i změny, které udělal bývalý ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek? Podle sociální demokracie došlo za jeho působení k destrukci úřadů práce, prý se z nich staly jen špatně fungující výplatny sociálních dávek.

Ministr Drábek se svým náměstkem Vladimírem Šiškou rozvrátili totálně dvacet let fungující systém Úřadů práce, který nejen evidoval nezaměstnané a nabízel pracovní místa, ale současně organizoval rekvalifikační kurzy, aby se lidé mohli znovu ucházet o práci. To byl systém, který vybudoval někdejší ministr Milan Horálek poté, co objel půlku Evropy. Vybudoval systém úřadů práce, který bezvadně fungoval, byl zaběhnutý, úřady práce fungovaly v každém okrese. A podívejte se, co způsobili Drábek se Šiškou. Udělali centrální úřad v Praze a celý systém se rozsypal. Když jsem se Horálka ptal, co změnám říká, předpověděl, že to celé skončí katastrofou. Ale nedovedu pochopit jednu věc: premiér Nečas je bývalý ministr práce a sociálních věcí, takže mohl předpokládat důsledky toho, co ti dva pánové na ministerstvu dělají. Nechápu, jak někdo může sáhnout na vybudovaný systém, který dobře pracuje, a celý ho během jednoho roku rozbít.

Nepřekvapilo vás, že se Jaromír Drábek jako bývalý šéf Hospodářské komory, tedy zástupce zaměstnavatelů, stal ministrem práce a sociálních věcí? Někdo by mohl říci, že se kozel stal zahradníkem…

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Mgr. Martin Baxa byl položen dotaz

Hospodaření ČT

Prosadili jste zvýšení poplatků pro ČT a ČR. Jak ale vysvětlíte, že budeme platit víc, ale systém kontroly hospodaření jste ponechali tak jak je - tedy neprůhledný? Proč, když jde o veřejnou službu, z veřejných peněz, nemá veřejnost možnost nahlédnout do toho, jak se s jejich penězi nakládá? To vám ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Marek Vašut, Vítězslav Jandák a status umělce. Mnohé se vyjasnilo

4:39 Marek Vašut, Vítězslav Jandák a status umělce. Mnohé se vyjasnilo

Státní umělci? Prezident Petr Pavel podepsal vládní novelu zákona o podpoře kultury definující statu…