Miliardy korun vložené do likvidace škod uplavou s další povodní, která nepochybně dřív nebo později zase přijde. „Jestliže zase nastane situace, kdy z jakýchkolik meteorologických příčin spadne 200, 300, nebo, nedej Bože, 400 milimetrů srážek během dvou, tří dnů, tahle situace může nastat v zásadě kdykoli,“ potvrdil ParlamentnímListům.cz klimatolog Jan Pretel, že není vyloučeno, že zítra, za rok nebo za deset let budeme muset dávat peníze znovu.
Zoufalí lidé hledají viníka
Kdo za to může? Tak se ptají zoufalí lidé, kteří během několika let znovu musí budovat svůj domov. Hledají viníka na straně státu, politiků, meteorologů, vodohospodářů. „Politici nezavinili žádné povodně, příroda se vrací do normálu. Ať se všichni podívají na odečty z 18. a 19. století,“ upozorňuje bývalý hejtman Ústeckého kraje a nynější poslanec Jiří Šulc, který má zkušenosti z likvidace následků povodní v roce 2002. A odborníci mu dávají za pravdu. „My jsme si zvykli za dvacátého století, že těch povodní a záplav bylo relativně méně, ale když se podíváme do historie, v 19. století byly záplavy tohoto druhu velice četné. Teď se dostáváme zřejmě do nějaké takové periody, kdy tyto jevy zvyšují svoji frekvenci,“ vysvětluje klimatolog Jan Pretel.
- TÉMA: Povodně
Stoletá voda může přijít i po roce
Lidé mají podle klimatologa často představu, že když se řekne stoletá voda, a ta, která přišla v roce 2002, byla více než stoletá, další velká povodeň přijde až za tři generace. „To je blbost. Tyto situace nejde vyloučit ani předvídat,“ vysvětlil. Možná i proto mnozí lidé, kteří přišli o svůj dům, si nový postavili na úplně stejném místě. Jedním z takových příkladů je obec Zálezlice, kde po povodni v roce 2002 spadla více než stovka domů. A lidé si postavili nové domovy na úplně stejných místech, i když nebyla hotova hráz, jejíž protržení zkázu před jedenácti lety způsobilo. „Lidé ignorují rizika, ale je to nesmysl,“ podotkl Jiří Pretel. I když dokáže pochopit, že lidé mají vztah k místu i sousedům, přesto nechápe, proč stavební úřady povolují opětovně stavět v těchto ohrožených povodňových oblastech.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová