Pokud se stanete hejtmanem, jaký problém budete chtít řešit jako první a proč?
Bezesporu je to vysoká míra nezaměstnanosti a nedostatek pracovních příležitostí, a to zejména na Javornicku a Hanušovicku, ale i v dalších částech olomouckého a přerovského okresu. Jde o setření rozdílů mezi jednotlivými regiony Olomouckého kraje, a to tak, že ty “chudší” se budou přibližovat těm ”bohatším”. Finanční prostředky musí být směřovány do míst, kde je největší míra nezaměstnanosti, špatná infrastruktura a chybějící podmínky pro podnikání. Budu prosazovat rovný přístup ke všem okresům Olomouckého kraje a usilovat o naplnění jimi vytyčených priorit. Princip solidarity je mým krédem. S touto problematikou úzce souvisí příprava na příští programovací období a hledání cesty, jak alespoň sekundárně přispět ke snížení vysoké míry nezaměstnanosti v některých regionech.
Jak hodnotíte současnou vládní politiku směrem ke krajům?
Krajské samosprávy se potýkají se snahou centrální vlády klást na ně stále více povinností. Toto je realita dnešních dnů – vice povinností krajům a méně peněz krajům z daňových výnosů. Tento přístup vlády zásadním způsobem ohrožuje kvalitu služeb, které náš kraj poskytuje občanům. Přístup pravicové vlády ke krajským samosprávám je ryze ideologický a obstrukční. Jde o nesmyslnou finanční politiku stagnace a tupých škrtů.
Řadu let působíte jako provozní náměstek olomoucké fakultní nemocnice. Vnímáte ministra Leoše Hegera jako přínos pro české zdravotnictví?
Leoš Heger je pro mě manažer, který úspěšně vedl hradeckou nemocnici, ale s některými jeho kroky jako člena stávající pravicové vlády nemohu souhlasit. Ministerstvo zdravotnictví neřeší problémy českého zdravotnictví systémově, a zdá se mi, že čím dál tím víc se zbavuje zodpovědnosti za zdraví občanů této republiky. Veškerou moc předává do rukou zdravotních pojišťoven a zodpovědnost přenáší na kraje, potažmo na poskytovatele zdravotní péče. Je třeba řešit v prvé řadě nastavení transparentní a dlouhodobější úhradové vyhlášky, přijetí zákona o dlouhodobé zdravotně-sociální péči v kontextu s rušením akutních lůžek, atd, atd.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Kupka